PolecaMY: Spowiedź Hitlera

Biografii Adolfa Hitlera powstało już bez liku. I tych powierzchownych i tych pełnych, kilkutomowych. I pewnie nadal będą powstawały, gdyż postać ta od lat intryguje historyków. Żaden z nich nie wpadł jednak do tej pory na przeprowadzenie w Hitlerem wywiadu. I w dodatku jego interlokutorem jest Żyd.

spowiedzhitleraSpowiedź Hitlera. Rozmowa z Żydem jak najbardziej jest pozycją, w którą można uwierzyć. A dlaczego to przywódca III Rzeszy w ostatnich dniach swego życia nie miał spotykać się ze znajomym Żydem, który pielęgnował jego nieuleczalnie chorą matkę, i do którego czuł (pomimo swoich wielkich zastrzeżeń do przedstawicieli tej rasy) sympatię?

Christopher Macht doskonale swój utwór skomponował. Nie jest to wyłącznie rozmowa na wiele interesujących tematów, mniej lub bardziej znanych z pozycji bardzo poważnych, ale prawdziwa wiwisekcja najbardziej zbrodniczego reżimu w historii świata. I to na dodatek ustami samego jego twórcy.

Adolf Hitler przedstawiony jest przez Machta jako człowiek schorowany, ale nadal opętany swoimi obsesjami. I w odniesieniu do Żydów, których oskarża o cało zło świata i w odniesieniu do budowy wielkiego państwa niemieckiego, w co tylko on wierzył.

Eduard Bloch, tytułowy Żyd „biorący udział” w tym dość nietypowym rozrachunkiem Hitlera ze swoim całym życiem, nie ma łatwej „roli”. Wielokrotnie jest straszony śmiercią za zadawanie nieprawomyślnych pytań. Ale jest też konsekwentny. Dzięki temu możemy prześledzić życie Adolfa niemal od kołyski, poprzez lata młodzieńcze, pierwszą aktywność polityczną, więzienie i w końcu dojście do władzy. A wszystko na trochę więcej niż 200 stronach.

Macht postarał się też uwiarygodnić tezy stawiane w rozmowie poprzez przytaczanie bardzo wielu dokumentów historycznych oraz zdjęć. Choćby statystyki dotyczące holocaustu oraz mordowania innych nacji. Nie stroni również od zapoznania czytelnika w przebiegiem niektórych z całej masy eksperymentów medycznych i biologicznych przeprowadzanych na więźniach w obozach koncentracyjnych.

Na szczególną uwagę zasługują również te fragmenty rozmowy, które dotyczą prywatnego życia przywódcy III Rzeszy. Miłość, poza rodzicielką, miał tylko jedną – Niemcy i im poświęcił wszystko. Kobiety raczej o niego zabiegały niż on o nie. Znalazła się też próba podjęcia wątku homoseksualnego oraz nie do końca jasnych metod leczenia różnych dolegliwości Hitlera, co zwłaszcza w opinii lekarza budziło wiele kontrowersji.

Jak już wspomniałem pozycji historycznych o Hitlerze jest bez liku. Ale żadna nie stanowi takiej pigułki, kwintesencji tego, co dokonał w trakcie swego nie tak aż długiego życia. Może i nie znajdujemy w Spowiedzi odpowiedzi na wiele istotnych pytań dla historyków, ale z pewnością jest to pozycja, która na niezbyt interesujących się współczesną historią zrobi wrażenie.

JAKUB WYRWAŁ

Spowiedź Hitlera. Szczera rozmowa z Żydem, Christopher Macht

Bellona