Akademia kimchi: Oisobagi kimchi

Kimchi niekoniecznie musi być przygotowane z kapusty pekińskiej. Prezentowaliśmy już przepis na to z białej rzodkwi (daikon). Teraz czas na ogórki, które – jak doskonale wiemy – znakomicie nadają się na różnego rodzaju kiszonki i przetwory. Ogórek to warzywo międzynarodowe, nic więc dziwnego, że znalazł się w kręgu zainteresowania koreańskich specjalistów piklowania (to od pikli). W dodatku przepis banalnie prosty, żeby nie powiedzieć, wręcz łatwizna. A więc…

oisobagi0Do przygotowania oisobagi kimchi potrzebujemy:

  • oczywiście ogórki; nie ma różnicy krótkie, czy długie, ale wybierajmy raczej cienkie (nadmiar miąższu przeszkadza i trzeba go dodatkowo usuwać);
  • 2-3 pęczki szczypioru;
  • jedną średnią marchewkę;
  • jedną średnią białą rzodkiew (tzw. daikon);
  • główkę czosnku;
  • sos rybny;
  • gochugaru, ewentualnie możemy zastąpić je chili w proszku (oj, dużo, bardzo dużo – 2-3 standardowe nasze opakowania);
  • sól;
  • ziarna sezamu;
  • cukier.

Isobagi kimchi przygotowujemy w sposób następujący:

oisobagi11. Ogórki dokładnie myjemy. W przypadku ogórków długich odkrawamy końce. Kroimy w poprzek na kawałki; długość właściwie nie ma znaczenia; te krótsze nie powinny być mniejsze niż 4-5 cm, dłuższe 7-8 cm – ważne jest, aby wszystkie kawałki były jednakowej długości. Każdy kawałek ogórka nakrajamy wzdłuż (ale nie przekrajamy), aby powstało coś na wzór „kwiatka”.  Pokrojone ogórki przekładamy do miski, obficie solimy i zalewamy letnią wodą. Odstawiamy na ok. 50 min, co jakiś czas mieszając. W międzyczasie przygotowujemy dla naszych ogórków „nadzienie”.

oisobagi22. Szczypior myjemy, usuwamy zwiędnięte liście i drobno kroimy. Marchew dokładnie myjemy i kroimy w poprzek w drobne paseczki (można użyć do tego tarki ze specjalnymi ostrzami). Rzodkiew myjemy, obieramy i kroimy w poprzek w drobne paseczki. Główkę czosnku obieramy i drobno kroimy poszczególne ząbki (można oczywiście przepuścić je przez zgniatarkę).

oisobagi33. Wszystkie pokrojone składniki przekładamy do jednego naczynia. Dodajemy sos rybny, chili w proszku (dużo!), cukier (dla równowagi sosu rybnego w proporcji 2:1) oraz ziarna sezamu i dokładnie wszystko mieszamy.

oisobagi44. Wracamy do ogórków. Odlewamy wodę, dokładnie płuczemy wodą i odciskamy, aby pozbyć się nadmiaru soku. Rozchylamy „skrzydełka” każdego kawałka ogórka i wkładamy do środka przygotowaną masę; wcześniej możemy jej spróbować i ewentualnie doprawić pod nasz gust, ale podobny zabieg można wykonać również np. po dwóch dniach, dociskamy. Odkładamy do jednego naczynia i to już właściwie koniec.

Oisobagi kimchi powinno odstać kilka godzin w lodówce. Jeszcze lepsze jest po 2-3 dniach, kiedy ogórek dokładnie zakisi się w przygotowanej masie. Coś zupełnie odmiennego, nieporównywalnego z naszymi kwaszeniakami i kiszeniakami. Nie znaczy to jednak że lepsze. Po prostu inne. I naprawdę warto spróbować.

요리

PolecaMY również:

Pogi kimchi, Geotjeori kimchi, Mul kimchi, Mu kimchi, Pa kimchi