Limeko – spróbujcie prawdziwego rosołu

Daj kurze grzędę, a ona … na ekologicznej siędę – tak powinno brzmieć nowe przysłowie. Ekologia zwycięża, także w kurniku.

Limeko3Bankowe opinie i prognozy dotyczące sektora rolno-spożywczego sprawdzają się  jak to się mówi „na bank”, zwłaszcza gdy opierają się na rzetelnych danych. Credit Agricole Bank Polska właśnie podał informację, że produkcja drobiu wykazuje utrzymujący się silny wzrost, większy niż przed rokiem. Eksperci bankowi podkreślają konkurencyjność polskich dostaw.

A jak to jest w odniesieniu do ekologicznego ptactwa?

Tomasz Rzemiński wie najlepiej, a jego firma „Limeko”, członek Stowarzyszenia „Polska Ekologia”, dostarcza na rynek kilkadziesiąt tysięcy ekologicznych kurcząt, wliczając w to wsparcie współpracujących gospodarstw ekologicznych. I cały czas rynek chciałby więcej ptasiego mięsa. Zwłaszcza porcjowanego: Sprzedaż elementów z kurczaka rośnie szybciej niż całych kurczaków. W handlu detalicznym elementy z kurczaka stanowią 2/3 dostaw. Ale rośnie również sprzedaż na cele przetwórstwa całych tuszek.

Limeko2Co wpływa na takie zainteresowanie?

– Rosół z ekologicznej kury smakuje i wygląda inaczej, wystarczy doprawiać go warzywami, nie trzeba wspomagać się chemicznymi przyprawami. Warto wiedzieć, że ekologiczne mięso jest nieco twardsze i wymaga dłuższego gotowania – dodaje Tomasz Rzemiński.

Dobrą ocena lepszego smaku potwierdza Karolina Wójcik z Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie w artykule: Jakość mięsa i wyrobów mięsnych produkowanych metodami ekologicznymi.

Naukowe badania zwracają też uwagę na wartość odżywczą kurzego mięsa: Kurczęta z chowu ekologicznego mają w tuszkach wyższą zawartość mięsa i niższą zawartość tłuszczu odwłokowego (chudsze mięso). Może to mieć znaczenie prozdrowotne dla licznych osób, które powinny utrzymywać dietę niskotłuszczową. Ocena sensoryczna dla mięśni piersiowych kurcząt ekologicznych jest lepsza niż w przypadku kurcząt z chowu konwencjonalnego ( prof. Ewa  Rembiałkowska z SGGW, największy  autorytet w tej branży).

Limeko1Ekologiczny chów rodzi wyższą jakość, ma wpływ na smak i aromat, a na zwiększenie cennych walorów mają wpływ takie czynniki  jak dostęp do otwartej przestrzeni na wybiegu i zielona pasza, no i odpowiedni czas chowu.  To przynajmniej 12 tygodni , a nie jak w tzw. konwencji, czyli w mega kurnikach, gdzie wystarczy tylko 6-7 tygodni, i to ciasnocie, w towarzystwie kilkudziesięciu tysięcy sztuk. Istotny jest jeszcze przerost wagi w hodowli ekologicznej: po 3 miesiącach kurczaki ważą po 1,5-2 kg. W wielkoprzemysłowej nastawionej na szybki efekt, po półtora miesiąca tuczu waga przekracza 2,5 kg dzięki podawaniu paszy z soją modyfikowaną i takimi dodatkami, jak „stymulatory wzrostu”.

Coraz szerzej niesie się zawołanie rzucone przez Biokurier: Warto w codziennym jadłospisie postawić na jakość mięsa, a nie na ilość.

Z tego rodzi się zadanie: bierzmy się za rekonstrukcję diety.

* * *

Ogólnopolskie Stowarzyszenie Przetwórców i Producentów Produktów Ekologicznych „Polska Ekologia” skupia osoby i firmy zajmujące się produkcją żywności z surowców ekologicznych ertyfikowanych(!). Ideą naczelną Stowarzyszenia jest reprezentowanie całej branży żywności ekologicznej, przy aktywnej pracy na rzecz rozwoju EKO rynku. Przez blisko 10 lat funkcjonowania Stowarzyszenie organizowało wiele akcji promujących najbardziej wartościową polską żywność w kraju i za granicą.  Od 2015 roku realizuje 3-letnią   kampanię promocji polskiej żywności ekologicznej w USA, Japonii i Singapurze.

Polacy coraz bardziej cenią zdrową żywność: naturalną, świeżą, z pewnego źródła, z certyfikatem i dobrej marki – to wynik badania zrealizowanego przez Ośrodek Ewaluacji, zatytułowanego „Kogo nęci zdrowie jedzenie”. Jeśli na certyfikowaną żywność zwraca uwagę już 34% Polaków, to w pewnej części jest to zasługa Stowarzyszenia „Polska Ekologia”.

Prezesem tej organizacji jest Paweł Krajmas, doświadczony i dyplomowany arcymistrz masarstwa, autorytet w zakresie produkcji żywności ekologicznej, nagradzany i znany społecznik na Podkarpaciu.

O żywotne sprawy Stowarzyszenia od 10 lat dba Jolanta Lyska dyrektor generalny, dobry duch całego ugrupowania.

Ekologiczne metody produkcji żywności przyczyniają się do ochrony zdrowia społeczeństwa, pozwalają zachować bioróżnorodność środowiska, zgodnie z hasłem: Euroliść symbolem najwyższej jakości produktu.

Limeko0