Tradycyjna kuchnia koreańska: Tteokbokki

Popularne koreańskie danie serwowane w setkach restauracji, czy nawet w małych ulicznych kramikach. Niewiele do niego potrzeba, a i przygotowanie jest banalnie proste, właściwie robi się samo. I – co chyba najważniejsze – zależnie od naszych preferencji kulinarnych możemy przygotowywać tteokbokki we wszelkich wariantach: wegetariańskich, rybnych, mięsnych, co kto tylko sobie zażyczy i wymyśli. Nie ma się więc co zastanawiać…

tteokbokki0Do przygotowania tteokbokki (w podstawowej, ale nie ubogiej, wersji) potrzebujemy:

  • koreańskie ciastka ryżowe (w kształcie grubszych lub cieńszych walców, do kupienia w sklepach z żywnością azjatycką – bardziej obeznani z tamtejszą kuchnią nie odczują różnicy między nimi a japońskimi mochi, bo to dokładnie to samo);
  • rybne ciastka makaronowe (sprzedawane najczęściej w pakowanych płatach – również do dostania w sklepach z żywnością azjatycką; choć prawdę mówiąc nie jest ono niezbędne)
  • jajka i to sporo, bo jednak jedna porcja powinna przynajmniej jedno zawierać (obawiający się nadmiaru cholesterolu mogą sobie odpuścić);
  • pęczek, dwa szczypioru lub 1-2 cienkie pory
  • gochujang (pasta z ostrej papryki);
  • sos sojowy;
  • cukier i syrop kukurydziany, lub jedno z dwojga;
  • czosnek (wedle uznania, ale na jednej główce może się nie skończyć);
  • olej sezamowy;
  • sezam.

Potrawę tę przygotowujemy w sposób następujący:

tteokbokki11. Jajka zalewamy wodą i gotujemy na twardo. Po ugotowaniu studzimy i obieramy ze skorupek.

tteokbokki22. Ziarna sezamu wysypujemy na rozgrzaną patelnię i prażymy na małym ogniu do uzyskania brązowego zabarwienia.

tteokbokki33. Płaty rybnych ciastek makaronowych wyjmujemy z opakowania i kroimy na kwadraty, a potem trójkąty; płat→sześć kwadratów→trójkąty.

tteokbokki44. Obieramy ząbki czosnku i drobno siekamy. Szczypior (ewentualnie cienkie pory) kroimy (oczywiście po umyciu) na kawałki ok. 5 cm – fot. 6 (por możemy jeszcze wcześniej przekroić wzdłuż).

tteokbokki55. Na ogniu stawiamy większą patelnię (wok nadaje się do tego idealnie) i wlewamy ok. litra wody. Zagotowujemy. I teraz właściwie najważniejsze. Do wody dajemy 1 łyżkę gochujang, jedną sosu sojowego, jedną cukru i tyle samo syropu kukurydzianego (oczywiście może być po prostu więcej cukru). Zagotowujemy i sprawdzamy smak. Ewentualnie uzupełniamy proporcje pamiętając oczywiście o tym, że w trakcie późniejszego gotowania woda będzie odparowywać, co może całkowicie je zmienić. Sos sojowy to nasza sól, cukier – słodkość, o ostrości nie trzeba chyba przypominać.

tteokbokki66. Do przygotowanej bazy tteokbokki wkładamy teraz ciastka ryżowe i gotujemy ok. 5 minut. Dodajemy rozdrobniony czosnek. Próbujemy i ewentualnie doprawiamy do naszego smaku.

tteokbokki77. Dodajemy jajka w całości. Gotujemy cały czas mieszając. Właściwie powinniśmy osiągnąć stan, kiedy odparowuje połowa wody. Wtedy jeszcze raz próbujemy, właściwie już ostatni, i doprawiamy do smaku.

8. Dodajemy trójkąty rybnego ciasta makaronowego, dokładnie mieszamy. Po minucie, dwóch dodajemy pokrojony szczypior (por) dokładnie mieszamy. I po kolejnej minucie właściwie danie gotowe.

tteokbokki09. Pozostaje tylko dodać łyżkę oleju sezamowego, zamieszać oraz sypnąć po wierzchu przygotowanymi wcześniej ziarnami sezamu.

W 15 minut możemy przygotować jedno z najpopularniejszych obecnie dań koreańskich. Lokale z tteokbokki można właściwie przyrównać do wyrastających swego czasu w prawie każdym większym mieście polskim jak grzyby po deszczu budkach z tzw. chińszczyzną. Jest ich multum i każdy znajdzie w nich coś dla siebie. I pamiętajmy, że podstawowa, zupełnie podstawowa wersja tej potrawy to po prostu ostre (czasem bardzo ostre) ciasteczka ryżowe (bez jaj, bez rybnego ciasta makaronowego); po prostu gochujang, cukier ciastka ryżowe, szczypior/por.

요리사

PolecaMY również:

Dubujorim, Dakkangjung, Ojingeo bokkeum, Japchae, Bulgogi