Tradycyjna kuchnia koreańska: Gamjaguk

Ta prosta zupa ziemniaczana to jedna z moich ulubionych. W przeciwieństwie do zachodnich zup ziemniaczanych, które wydają się być bogate i kremowe, koreańska zupa ziemniaczana jest przygotowywana w klarownym bulionie z kawałkami ziemniaków wielkości kęsa. Gamja oznacza ziemniak, a guk to zupa. Istnieje wiele różnych sposobów przyrządzania gamjaguk, ale ten przepis jest tak prosty, że aż prosi się o jej przygotowanie. Nie marnujmy więc czasu!

Do przygotowania gamjaguk potrzebujemy:

  • 30-40 g raczej chudej wołowiny;
  • 1 łyżkę zupy sosu sojowego;
  • 2 łyżeczki startego czosnku;
  • 2-3 średnie ziemniaki pokrojone w plastry o grubości ok. 0,5 cm;
  • kilka gałązek pokrojonego niezbyt drobno szczypioru;
  • tłuszcz do smażenia;
  • przyprawy: sól, pieprz;
  • opcjonalnie: tofu, papryczka chili, makaron skrobiowy, cebula, grzyby.

Gamjaguk przygotowujemy w sposób następujący:

1. Wołowinę kroimy w cienkie słupki, a następnie moczymy przez ok. 30 minut w zimnej wodzie zmieniając ja kilkakrotnie. Zabieg ten ma za zadanie pozbycie się z mięsa krwi, która podczas gotowania tworzy ciemną zawiesinę oraz nadanie zupie bardziej wyraźnego smaku.

2. Do wymoczonego mięsa dodajemy łyżkę sosu sojowego, rozdrobniony czosnek oraz pieprz i dokładnie mieszamy.

3. Przyprawioną wołowinę smażymy w garnku (nie należy przesadzać z ilością tłuszczu do smażenia, żeby nie zabić smaku wywaru) do uzyskania przez mięso brązowego koloru.

4. Następnie zalewamy podsmażone mięso wodą i gotujemy na małym ogniu. Musimy cały czas pamiętać o regularnym usuwaniu powstających na powierzchni szumowin. Dzięki temu zupa będzie miała lepszy smak i będzie bardziej klarowna.

5. Kiedy mięso będzie już miękkie dodajemy ziemniaki i gotujemy razem, aż i one będą miękkie.

6. Na koniec solimy, dodajemy pokrojony szczypior i gotowe.

Jak łatwo się zorientować bazą w tym przypadku jest wywar wołowy. Równie dobrze do jej przygotowania możemy użyć bulionu z suszonych sardeli oraz wodorostów wakame (musimy tylko pamiętać o usunięciu sardeli).

Jako uzupełnienie możemy dodać również kawałki tofu oraz pokrojoną papryczkę chili (dodajemy na końcu gotowania). Często można również spotkać gamjaguk z dodatkiem makaronu skrobiowego, który wcześniej moczony jest w zimnej wodzie, jak również z cebulą i grzybami. Jak widać możliwości jest wiele, a to powoduje, że gamjaguk jest tak popularna w Korei.

요리사

PolecaMY również:

Budae jjigaeDok dori tangChampongGodeungeojorimSamgyetangJokbalSamgyeopsal guiGalbiMusaengchaeDomi yangnyeom guiGodeungeo mujorimChamchijeonGodeungeo guiPpyeo haejanggukBaechu doenjang gukSoegogi mugukOi naeggukMiyeok gukSukju namulHobak namulGosari namulGaji namulMindeulle muchimKongnamul guk,  Gochu jangajjiTteokgukOi bokkeumJeyuk bokkeumHobakjeon 2HobakjeonJeonOi naenggukTteokbokkiDubujorimDakkangjungOjingeo bokkeumJapchaeBulgogi