Tradycyjna kuchnia koreańska: Gamjaguk

Ta prosta zupa ziemniaczana to jedna z moich ulubionych. W przeciwieństwie do zachodnich zup ziemniaczanych, które wydają się być bogate i kremowe, koreańska zupa ziemniaczana jest przygotowywana w klarownym bulionie z kawałkami ziemniaków wielkości kęsa. Gamja oznacza ziemniak, a guk to zupa. Istnieje wiele różnych sposobów przyrządzania gamjaguk, ale ten przepis jest tak prosty, że aż prosi się o jej przygotowanie. Nie marnujmy więc czasu!

Do przygotowania gamjaguk potrzebujemy:

  • 30-40 g raczej chudej wołowiny;
  • 1 łyżkę zupy sosu sojowego;
  • 2 łyżeczki startego czosnku;
  • 2-3 średnie ziemniaki pokrojone w plastry o grubości ok. 0,5 cm;
  • kilka gałązek pokrojonego niezbyt drobno szczypioru;
  • tłuszcz do smażenia;
  • przyprawy: sól, pieprz;
  • opcjonalnie: tofu, papryczka chili, makaron skrobiowy, cebula, grzyby.

Gamjaguk przygotowujemy w sposób następujący:

1. Wołowinę kroimy w cienkie słupki, a następnie moczymy przez ok. 30 minut w zimnej wodzie zmieniając ja kilkakrotnie. Zabieg ten ma za zadanie pozbycie się z mięsa krwi, która podczas gotowania tworzy ciemną zawiesinę oraz nadanie zupie bardziej wyraźnego smaku.

2. Do wymoczonego mięsa dodajemy łyżkę sosu sojowego, rozdrobniony czosnek oraz pieprz i dokładnie mieszamy.

3. Przyprawioną wołowinę smażymy w garnku (nie należy przesadzać z ilością tłuszczu do smażenia, żeby nie zabić smaku wywaru) do uzyskania przez mięso brązowego koloru.

4. Następnie zalewamy podsmażone mięso wodą i gotujemy na małym ogniu. Musimy cały czas pamiętać o regularnym usuwaniu powstających na powierzchni szumowin. Dzięki temu zupa będzie miała lepszy smak i będzie bardziej klarowna.

5. Kiedy mięso będzie już miękkie dodajemy ziemniaki i gotujemy razem, aż i one będą miękkie.

6. Na koniec solimy, dodajemy pokrojony szczypior i gotowe.

Jak łatwo się zorientować bazą w tym przypadku jest wywar wołowy. Równie dobrze do jej przygotowania możemy użyć bulionu z suszonych sardeli oraz wodorostów wakame (musimy tylko pamiętać o usunięciu sardeli).

Jako uzupełnienie możemy dodać również kawałki tofu oraz pokrojoną papryczkę chili (dodajemy na końcu gotowania). Często można również spotkać gamjaguk z dodatkiem makaronu skrobiowego, który wcześniej moczony jest w zimnej wodzie, jak również z cebulą i grzybami. Jak widać możliwości jest wiele, a to powoduje, że gamjaguk jest tak popularna w Korei.

요리사

PolecaMY również:

Budae jjigaeDok dori tangChampongGodeungeojorimSamgyetangJokbalSamgyeopsal guiGalbiMusaengchaeDomi yangnyeom guiGodeungeo mujorimChamchijeonGodeungeo guiPpyeo haejanggukBaechu doenjang gukSoegogi mugukOi naeggukMiyeok gukSukju namulHobak namulGosari namulGaji namulMindeulle muchimKongnamul guk,  Gochu jangajjiTteokgukOi bokkeumJeyuk bokkeumHobakjeon 2HobakjeonJeonOi naenggukTteokbokkiDubujorimDakkangjungOjingeo bokkeumJapchaeBulgogi

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *