Linie lotnicze wracają na polskie niebo

Rynek lotniczy podnosi się po koronawirusie, na niebie dzieją się ciekawe rzeczy.
Kilka dni temu Prezes Wizz Air Jozsef Varadi powiedział w rozmowie z Fly4free.pl :
– Nie wiem, dlaczego Polska wprowadziła przepisy, które nie mają żadnego sensu. Żadna linia lotnicza nie będzie operować na rynku, gdzie może sprzedawać tylko 50 proc. miejsc w samolotach. Ani Wizz Air, ani nikt inny. Przykro mi, że tak mówię, ale Polska stała się najgorszym krajem w Europie pod względem obserwowania i wyczuwania potrzeb rynku lotniczego. Decyzja o blokowaniu foteli to absolutny nonsens, który nie pomaga nikomu. Żaden pasażer nie zaraził się koronawirusem na pokładzie samolotu na całym świecie. To polityczna decyzja, absolutnie nielogiczna i nie poparta żadnymi argumentami. Nie wiem, dlaczego Polska wprowadziła takie przepisy, które nie mają żadnego sensu i mam nadzieję, że ktoś przejrzy na oczy i je zmieni.
I zdaje się, że ktoś w polskim rządzie przejrzał i ustami wicepremier Jadwigi Emilewicz ogłosił, że „Od 1 lipca samoloty będą mogły latać już z pełnym składem pasażerów; od 1 lipca otwieramy w pełni niebo” i  dodała, że dotyczy to wszystkich lotów: regularnych i czarterowych.
Nie polecimy jeszcze do Wielkiej Brytanii, Irlandii Północnej, Szwecji, Portugalii i na Ukrainę. Rząd przedłużył zakaz lotów z Polski do tych krajów.
Po 17 czerwca Wizzair wznowił komercyjne loty z dziewięciu polskich lotnisk. Z Katowic jest to obecnie 11 tras: Burgas, Kolonia, Katania, Dortmund, Eindhoven, Reykjavik, Palma de Mallorca, Split, Stavanger, Teneryfa oraz Oslo Torp.
Uruchomienie od 1 lipca lotów z Katowic potwierdziła też irlandzka tania linia lotnicza Ryanair. Zgodnie z danymi ze strony przewoźnika, zaplanowane trasy to: Dortmund, Kijów, Odessa, Alghero, Ateny, Katania, Londyn Stansted, Burgas, Manchester, Birmingham, Burgas, Pafos, Cork i Dublin.
Ryanair poinformował w komunikacie o „wznowieniu lotów na prawie 200 trasach z/do Polski. Już od 1 lipca trasy te staną się częścią letniego rozkładu lotów Ryanaira”.
Wszelkie szczegóły dotyczące rozkładu rejsów przewoźnika znaleźć można na jego stronach: ryanair.com.
Wraz ze zniesieniem zakazu ruchu lotniczego z i do Polski, od środy francuskie linie Air France wznawiają loty do naszego kraju – poinformowała w poniedziałek francuska linia lotnicza. Przewoźnik przywróci połączenie z Warszawy do Paryża, a 3 lipca b.r. zainauguruje trasę Kraków-Paryż.
Polskie Linie Lotnicze LOT od 1 lipca zapowiedziały wznowienie regularnych międzynarodowych rejsów pasażerskich. Połączenia będą się odbywały z Warszawy i będą obejmowały 20 krajów należących do Strefy Schengen, a także ulubione letnie destynacje Polaków:
• siedem rejsów tygodniowo do Pragi, Dusseldorfu, Wilna i Budapesztu;
• sześć rejsów tygodniowo do Berlina;
• pięć lotów w tygodniu do Wiednia, Brukseli i Kijowa (na lotnisko Boryspol);
• cztery połączenia tygodniowo do Amsterdamu i Bukaresztu;
• trzy rejsy w tygodniu do Barcelony, Tbilisi i Oslo;
• dwa rejsy tygodniowo do Splitu i Dubrownika;
• oraz co najmniej jedno połączenie w tygodniu realizowane do Zadaru, Podgoricy, na Korfu, do Chanii i Warny.
Dodatkowo wrócą dwa połączenia z Budapesztu – do Warny i Dubrownika, realizowane raz w tygodniu w weekend.

GRZEGORZ MICUŁA