Czarnogóra zaprasza turystów…, ale nie z Polski

Nie sprawdziła się jednak dobra wiadomość podana przez Narodową Organizację Turystyczną. Czarnogóra otwiera się na turystów ze 130 krajów, wśród nich nie ma jednak Polski.

Niestety okazało się, że Polska, mimo że kilka dni temu byłą na liście tych krajów, wypadła z niej (oprócz niej również Irlandia i Macedonia). Kraje znajdujące się na liście musiały spełniać kryterium: 25 aktywnych zakażeń na 100 tys. mieszkańców. Lista państw będzie powiększana o kraje, w których sytuacja będzie się poprawiać. Warto przypomnieć, iż rząd Czarnogóry oficjalnie potwierdził już 24 maja, że kraj jest pierwszym państwem w Europie, w którym nie odnotowano żadnego aktywnego przypadku koronawirusa.

Od 1 czerwca Czarnogóra otwarta jest dla turystów. Jedynymi obostrzeniami, które obowiązują, to zachowywanie dystansu i noszenie maseczek w zamkniętych przestrzeniach publicznych.

Željka Radak Kukavičić, dyrektor zarządzająca Narodowej Organizacji Turystycznej, powiedziała: – Pomimo globalnego załamania branży turystycznej, spowodowanego zagrożeniem COVID-19, mamy nadzieję, że wkrótce sytuacja zdrowotna na świecie ustabilizuje się. W Czarnogórze w pełni zostały wdrożone przepisy i środki, zalecane przez właściwe światowe organy ds. zdrowia. Przykładamy szczególną wagę do części dotyczącej bezpieczeństwa gości. Jesteśmy gotowi do zapewnienia najwyższej jakości usług dla wszystkich odwiedzających nasz kraj. Pokazaliśmy, że jako państwo jesteśmy silni i zaangażowani w ochronę zdrowia w Czarnogórze, a tym samym w tworzenie bezpiecznego miejsca dla obywateli i turystów.

Aktualnie podejmowane są kolejne kroki, by jak najszybciej umożliwić funkcjonowanie branży turystycznej w nowej rzeczywistości. Zostały opracowywane procedury, które będą stosowane w hotelach, restauracjach i na plażach, aby zapewnić turystom i mieszkańcom maksymalne bezpieczeństwo.

Dystans nad wodą

Nad wodą, dzięki odpowiedniemu rozmieszczeniu mebli wypoczynkowych, zapewniona zostanie bezpieczna odległość między plażowiczami. Ponadto, w celu utrzymania najwyższego poziomu czystości, dostępne będą również detergenty, chusteczki i środki dezynfekujące. Dodatkowy monitoring jakości wody morskiej będzie przeprowadzany co 10 dni.

Turyści mają już do dyspozycji aplikację Montenegro Beaches na iOS, unikalną na skalę Europy. Zawiera ona bazę plaż i obiektów turystycznych, posortowanych według geolokalizacji użytkowników, dzięki czemu każdy, nawet w trybie offline, będzie mógł znaleźć najbliższe miejsce do bezpiecznego wypoczynku i informacje o tym, jak się do niego dostać. Odwiedzający dowiedzą się z niej także o jakości wody w danym miejscu, a nawet zapoznają się z ofertą restauracji do odwiedzenia po kąpieli, w których, dzięki aplikacji, można także zarezerwować zdalnie stolik.

Wczasy z naturą

Już wkrótce Narodowa Organizacja Turystyczna Czarnogóry zachęcać będzie do korzystania z uroków tego kraju, w którym można odpocząć w harmonii z naturą. Ruszyć ma specjalnie przygotowana kampania z hasłem przewodnim „W bliskości z naturą”, w której podkreślone ma zostać piękno tamtejszych parków narodowych i atrakcyjne możliwości korzystania z lokalnej agroturystyki.

Turystyka jest główną gałęzią gospodarki w Czarnogórze i odpowiada za około 25 proc. PKB. W tym kontekście Željka Radak Kukavičić dodała: – Na mapie turystycznej Czarnogóra jest postrzegana jako bezpieczny kierunek. Wierzymy więc, że w nadchodzącym czasie, po zażegnaniu kryzysu zdrowotnego, będziemy mogli gościć nawet więcej turystów niż dotychczas. Mamy bardzo różnorodną ofertę wypoczynku, tak więc, liczymy szczególnie na tych turystów, którzy cenią aktywne wakacje.

Pełna lista krajów, których obywatele mogą przyjechać i przebywać w Czarnogórze od 1 czerwca jest dostępna na tej stronie

www.montenegro.travel