Lot Do Domu czyli powroty czarterami

PLL LOT organizuje powroty do domu Polaków zablokowanych za granicą w związku z zakazem transportu do Polski. Powracający zapłacą ryczałtową stawkę, resztę sfinansuje rząd.

Po nagłym zamknięciu naszego kraju w nocy z soboty na niedzielę ze względu na zagrożenie epidemią koronawirusa, za granicą znalazło się dziesiątki tysięcy naszych rodaków. Do Polski nie można wrócić liniowymi samolotami, statkami ani koleją. Obywatele Polski i osoby upoważnione mogą powrócić jedynie samochodami lub autokarami.

Turystom, którzy wyjechali na wakacje za pośrednictwem biur podróży, firmy te zabezpieczą powrót. Gorzej z tymi, którzy wyjechali indywidualnie. Ci muszą radzić sobie sami.

Pomocną dłoń wyciągnęły do nich polskie władze organizując czartery z najpopularniejszych kierunków wyjazdowych. Rząd poinformował, że dotąd chęć powrotu do kraju zadeklarowało 12 tysięcy osób.

W ramach operacji „Lot Do Domu” w niedzielę poleciało 5 samolotów po Polaków, którzy zgłosili chęć powrotu do kraju. Z Londynu przyleciał pierwszy czarter LOT-u z 232 powracającymi Polakami. Kolejne wyleciały już lub wkrótce wylecą do USA, Wielkiej Brytanii, do Kanady, Portugalii i na Sri Lankę. Kolejne samoloty polecą po polskich obywateli do Irlandii, na Cypr i na Maltę. Większość rejsów będzie obsługiwana przez największe maszyny we flocie LOT, czyli Dreamlinery.

Polskie Linie Lotnicze LOT zawiesiły na 14 dni (od 15 do28 marca) wszystkie loty międzynarodowe, oraz połączenia krajowe.

Wszyscy, którzy chcą skorzystać z możliwości powrotu LOT-owskim czarterem, powinni zgłosić się do tego przewoźnika za pośrednictwem strony internetowej. Koszt biletu jest zryczałtowany i wynosi 400 – 800 zł w granicach Europy i 1600 – 2400 zł za przelot dalekiego zasięgu. Pozostałą kwotę dopłaci polski rząd.

Infolinia MSZ +48 22 523 8880

Deklaracja chęci powrotu do kraju: www.lotdodomu.com

Wszyscy powracający do kraju będą poddani 14 dniowej kwarantannie w miejscu zamieszkania.

GRZEGORZ MICUŁA