Stambuł czeka na Polaków

Podczas spotkanie przedstawicieli hoteli tureckich z polską branżą turystyczną, w ramach Endless Turkey Workshop, stronę turecką reprezentowało kilkanaście sieci i pojedynczych hoteli głównie ze Stambułu, przedstawiciel Clubu NENA kompleksu hotelowego położonego na wybrzeżu Morza Śródziemnego w regionie Manavgat Kızılağaç oraz pięciogwiazdkowy hotel NG Ayfon w mieście Ayfon w centrum zachodniej Turcji słynnym z leczniczych źródeł termalnych.

Z sieci luksusowych stambulskich hoteli Eresin: Topkapi, Taksim, Premier Taxim oraz Sultanahmet, którą reprezentował Yeşim Müssellim,   najciekawszy jest ten ostatni.

Hotel Sultanahmet

stoi w samym centrum starego Stambułu, większość zabytków jak Hagia Sophia, Topkapi, Błękitny Meczet czy podziemna cysterna Yerebatan znajduje się w zasięgu krótkiego pieszego spaceru. Sam hotel jest także prywatnym muzeum z cysterną, mozaikami i pozostałościami antycznych budowli z czasów Hellenistycznych, Rzymskich, Bizantyjskich i Ottomańskich.

Inny hotel w centrum historycznego Stambułu to Sultania należący do sieci luksusowych hoteli historycznych Yaşmak, razem z innymi jak Romance Instambul, Yaşmak Sultan, Yaşmak Comfort, czy otwierany wkrótce The Soul Instambul. Yaşmak Hotel Collection ma w swojej ofercie także budżetowy hotel Olimpiat.

Clarion Hotel Golden Horn

usytuowany jest nad zatoką Złoty Róg, ze wspaniałym widokiem na historyczną zatokę, który można podziwiać z restauracji o tej samej nazwie. Hotel Clarion, jak zapewniał mnie dyrektor generalny Taner Gündoğan ma doskonałe zaplecze konferencyjne w salach Dolmabahçe i Topkapi.

Z kolei Mercure Istanbul The Plaza Bosphorus to nowoczesny, pięciogwiazdkowy hotel w biznesowej części Stambułu. Z hotelowego wieżowca rozciąga się wspaniały widok na Bosfor i azjatycką część Stambułu.

Na warszawskim worshopie prezentowały się także stambulskie hotele All Seasons Instambul, biznesowy Nippon Hotel Instambul oraz kolejny hotel biznesowy Point Hotel Taxim. Z tańszych obiektów był także trzygwiazdkowy Barin Hotel w pobliżu starej części Stambułu w pobliżu Wielkiego Bazaru w pobliżu jest stacja metra.

Samolotem do Azji Mniejszej

Można było również porozmawiać z przedstawicielem Turkish Airlines ds. marketingu Maciejem Niechajem o połączeniach lotniczych przez Stambuł zwłaszcza w regionie Azji Mniejszej i Azji Środkowej oraz z przedstawicielami tureckiej firmy turystycznej Mercan Tourism organizującej wycieczki po całej Turcji, a także firmy Intra Travel specjalizującej się w turystyce zagranicznej w sąsiednich krajach regionu zwłaszcza w Grecji i na Cypr.

Na uroczystej kolacji kończącej Endless Turkey Workshop przemawiali pani Müberra Eresin – Przewodnicząca Związku Stowarzyszenia Hotelarzy Tureckich oraz pan Hakan Abacı – Radca Ambasady Turcji w Warszawie, którzy wyrazili nadzieję na dalszy rozwój turystyki z Polski do Turcji.

Metropolia nad Bosforem

W Stambule – kilkunastomilionowej, kosmopolitycznej metropolii tureckiej nad Bosforem oddzielającym Europę od Azji, kulturalnym i finansowym kraju, dawnej stolicy cesarstwa bizantyjskiego i imperium Osmanów jak w lustrze odbija się skomplikowana historia tego miasta. Pierwotnie nazywane było Bizancjum później Konstantynopol dopiero od podboju tureckiego w 1453 nosi obecną nazwę.

Pośród zachwycających zabytków jest wzniesiony w VI wieku z polecenia cesarza Justyniana wspaniały bizantyjski kościół Mądrości Bożej (Aya Sofia) zwieńczony gigantyczną kopułą i zamieniony przez zwycięskich Turków na meczet (obecnie muzeum).

Plac Koński, przy którym stoi zachwycający Błękitny Meczet z sześcioma wysmukłymi minaretami to starożytny hipodrom z antycznymi obeliskami i słynną wężową kolumną z brązu. Mniej znana i rzadziej odwiedzana przez turystów jest wsparta na dziesiątkach antycznych kolumn wykuta w skale podziemna cysterna Yerebatan, znana m.in. filmu o Jamesie Bondzie.

Atrakcją na światową skalę jest Topkapi, dawny pałac sułtanów tureckich z haremem i wspaniałymi kolekcjami broni, klejnotów i porcelany, a także słynne stambulskie bazary, gdzie można kupić niemal wszystko.

GRZEGORZ MICUŁA