Dlaczego oliwa z oliwek jest gorzka i pikantna?

Tematem ostatniego w 2019 roku spotkania w Stowarzyszeniu Dziennikarzy Podróżników „Globtroter” była oliwa hiszpańska z Andaluzji.

W Andaluzji rośnie największy na świecie las zasadzony ludzką ręką składający się z 50 milionów drzew oliwnych. Interoleo jest konsorcjum skupiającym farmerów i producentów oliwy z oliwek. W roku 2018/2019 produkcja INTEROLEO wyniosła 75 000 000 kg oliwy z oliwek, co stanowi:

– 4% produkcji w Hiszpanii

– 2,25% produkcji światowej

 

20 razy mniej niż w Hiszpanii

W Polsce konsumpcja oliwy z oliwek wynosi zaledwie 0,7 l na mieszkańca; w Hiszpanii – 14 litrów. Firma InterOleo może dostarczyć 7 razy więcej swoich produktów aniżeli cała konsumpcja oliwy z oliwek w Polsce. InterOleo grupuje 32 producentów, u których pracuje ponad 17 000 farmerów.

Extenda, Agencja Promocji Regionu Andaluzji, jest jednostką powołaną przez Rząd Regionu Autonomicznego Andaluzji (Hiszpania) w celu promowania produktów andaluzyjskich za granicą i wspierania andaluzyjskich firm na rynkach światowych.

Główna siedziba Agencji znajduje się w Sewilli. Posiada ona sieć 18 biur zlokalizowanych na strategicznych rynkach na świecie, w tym w Polsce. Oprócz tego, obecna jest w wielu innych krajach, gdzie realizuje konkretne projekty za pośrednictwem partnerskich firm konsultingowych. Łącznie Extenda jest reprezentowana w 55 krajach położonych na 4 kontynentach. Jej celem są branżowe kampanie promocyjne oraz wspieranie stowarzyszeń eksporterów andaluzyjskich. Przedstawia ofertę andaluzyjskich firm, a także ułatwia bezpośrednie kontakty biznesowe z producentami z tego regionu a także organizuje wizyty w Andaluzji umożliwiające osobiste zaznajomienie się z produkcją regionu oraz bazą, jaką dysponują andaluzyjskie przedsiębiorstwa.

Biuro Extenda w Polsce działa od 17 lat, stąd posiada duże doświadczenie w nawiązywaniu kontaktów handlowych między partnerami z Polski i Andaluzji.

Extenda wspiera andaluzyjskie marki i przeprowadza wspólne akcje promocyjne. Tak jest m.in. w przypadku Grupy Interóleo, której oliwa z oliwek pochodzi z Regionu Andaluzji, z Prowincji Jaen.

 

Szkoły językowe w Andaluzji

Ciekawym obszarem działania Agencji Extenda jest sektor prywatnych szkół językowych, zaliczany do szeroko pojętej turystyki językowej. Polskie Biuro Extendy prowadzi portal www.hiszpańskiwandaluzji.pl , na którym zarejestrowanych jest obecnie 70 szkół z Andaluzji, które organizują wyjazdy językowe do tego regionu. Portalowi towarzyszy strona na Facebooku, która przez te lata zgromadziła ok. 11 tys. fanów https://www.facebook.com/HiszpanskiwAndaluzji/

Portal Hiszpański w Andaluzji.pl ma za zadanie przedstawić Wam w jednym miejscu szeroką ofertę andaluzyjskich szkół językowych. Każda z nich jest wyjątkowa i wyróżniająca się swoją ofertą. Znajdują się tu szkoły zlokalizowane przy samej plaży, w centrum historycznym miasta i w gaju oliwnym. Łączą one kurs hiszpańskiego z aktywnym wypoczynkiem – surfing, taniec, jazda konna, albo też nauka gotowania, tworzenia ceramiki czy udziału w hiszpańskich maratonach filmowych.

 

Co to takiego Polifenole?

To grupa związków chemicznych obecnych w większości produktów pochodzenia roślinnego. Na przykład polifenole występują w herbacie (flawonoidy), w piwie, w czerwonym winie (garbniki), w czekoladzie i w oliwie z oliwek (tyrozole).

Polifenole ogólnie wykazują działanie przeciwutleniające i przeciwzapalne. W przypadku oliwy z oliwek polifenole chronią obecne w oliwie kwasy tłuszczowe przed utlenianiem, co zapobiega utlenianiu tłuszczów we krwi i zapobiega tworzeniu się blaszek miażdżycowych w naczyniach. Podobnie istnieją dowody na przeciwnowotworowe właściwości polifenoli.

Ilość polifenoli w oliwie może się znacznie różnić. Ich ilość w oliwce jest maksymalna tuż przed dojrzewaniem, to znaczy w zielonych oliwkach lub przed rozpoczęciem dojrzewania. Dlatego zielone oliwki z wczesnych zbiorów będą zawierać więcej polifenoli.

Skąd wiemy, czy dana oliwa z oliwek zawiera obfite polifenole?

Istnieje kilka wskazówek, które możemy zastosować, aby wiedzieć o zawartości polifenoli w oliwie z oliwek:

Po pierwsze, oliwa musi być virgin, ponieważ proces rafinacji usuwa z niej większość polifenoli, więc oliwa z oliwek z pierwszego tłoczenia zawiera znacznie więcej polifenoli w porównaniu z czystą oliwą z oliwek lub oliwą z wytłoczyn.

 

Zielone nie złote

Ważne jest, aby oliwa z oliwek najwyższej jakości z pierwszego tłoczenia pochodziła z wczesnych zbiorów. Wskazaniem tego może być zielony kolor oleju. Ogólnie rzecz biorąc, im bardziej zielony, tym lepiej. Oleje z późniejszych upraw są zwykle bardziej złote.

Oliwa z oliwek z pierwszego tłoczenia powinna mieć gorzki smak i pozostawić lekkie swędzenie w gardle. Polifenole nadają olejowi gorzki smak dzięki oleuropeinie, polifenolowi właściwemu wyłącznie dla oliwy z oliwek. Z drugiej strony swędzenie gardła wynika z obecności oleocanthal, innego polifenolu oleju, który ma silne działanie przeciwzapalne i który jest naturalną „wersją” ibuprofenu.

GRZEGORZ MICUŁA