Wyspa herbaty i medycyny ajurwedyjskiej

Jacek Czauderna jest przedsiębiorcą w branży gastronomicznej, konsulem honorowym Sri Lanki na Pomorzu, Warmii i Mazurach. Całe jego 25-letnie życie zawodowe związane jest z napojami i restauracjami na terenie Warszawy, Gdańska i Sopotu. Sri Lanka słynie z herbaty, dlatego nie dziwi, że otrzymał on propozycję zostania honorowym konsulem tego kraju w Polsce.

Sri Lanka – państwo w Azji Południowej, na wyspie Cejlon wraz z mniejszymi przybrzeżnymi wyspami. Oddzielone od Półwyspu Indyjskiego cieśniną Palk i zatoką Mannar. Od wschodu oblewane przez Zatokę Bengalską, od południa otwartym Oceanem. Na Cejlonie żyje 21,5 mln. mieszkańców, z czego 74% to Syngalezi, 18% Tamilowie a pozostałe 8% to Chińczycy, Malezyjczycy i Holendrzy.

Sri Lanka kojarzy się przeważnie z herbatą cejlońską. Ale także z medycyną ajurwedyjską, która liczy sobie już kilka tysięcy lat i pochodzi z pobliskich Indii. Jest ona szczególnie popularna na Sri Lance, a gabinety oferujące ajurwedyjskie masaże i kąpiele w olejkach znajdziemy praktycznie w każdej miejscowości. Jest także celem licznych wojaży turystycznych. Na wyspie jest 8 miejsc z listy Światowego Dziedzictwa Kulturowego i Przyrodniczego UNESCO : Święte miasto Anuradhapura, Zabytkowe miasto Polonnaruwa, Dawne miasto Sigirija, Rezerwat leśny Sinharaja, Święte miasto Kandy, Zespół zabytkowy w Galla wraz z fortyfikacjam, Złota świątynia Dambulla, Płaskowyż Centralny Sri Lanki.

Ostatnio Sri Lanka stała się łatwiej dostępna dla Polaków po otwarciu bezpośredniego połączenia PLL LOT Warszawa – Colombo. Coraz ściślejsze są też więzy gospodarcze tego kraju z Europą. 90 % eksportu Sri Lanki trafia do Europy Zachodniej. Jest to głównie herbata, przyprawy, suplementy diety turystyka, biożywność, mleko kokosowe, odzież.

Podczas ostatnich targów turystycznych TT Warsaw, Sri Lanka promowała się jako kraj bezpieczny i przyjazny turystom, co jest istotne zwłaszcza po ostatnich zamachach terrorystycznych w tym kraju. Sri Lanka Export Development Board zorganizowała seminarium w Colombo, a w planie na 2020 rok są: seminarium przedsiębiorców Sri Lanki w Polsce w marcu 2020 oraz event mody Sri Lanki w Polsce w trzecim kwartale tego roku.

Pan Jacek Czauderna gościem na ostatnim w 2019 roku spotkaniu z cyklu Goście Globtrotera w Stowarzyszeniu Dziennikarzy Podróżników „Globtroter”.

Tekst i zdjęcia:

GRZEGORZ MICUŁA