Zamienił dyplom lekarski na Bocianie Gniazdo

W pobliżu niewielkiego miasteczka Ryn na Mazurach, nad jeziorem Ryńskim znajduje się ośrodek żeglarski Bocianie Gniazdo z portem jachtowym oraz Szkołą Żeglarstwa i Sportów Motorowodnych.

Przy wjeździe na teren ośrodka stoi kilkadziesiąt jachtów wyciągniętych na brzeg na zimę oraz widać solidne, murowane domki kempingowe. Nad górującą nad portem restauracją duży napis „Jadło z piekła rodem”, który obok symbolu ośrodka sympatycznego, czerwonego diabełka z widłami żartobliwie nawiązuje do nazwiska właściciela Michała Szatanka.

Michał Szatanek ukończył studia medyczne uzyskując dyplom lekarski, ale jako pasjonat żeglarstwa postanowił, że właśnie ta dziedzina będzie jego głównym zajęciem. Trzy lata temu, w 2017 roku, kupił w przetargu od Elektrowni Kozienice wybudowany przez nią w 1990 roku ośrodek wczasowy nad jeziorem Ryńskim.

 

Przemiana Bocianiego Gniazda

Ośrodek był w tym czasie bardzo już zaniedbany. Chociaż czynny był praktycznie tylko latem przez dwa miesiące w roku, bo tyle trwał wówczas sezon, zatrudniano tu na pełnych etatach 6 osób. Nic dziwnego, że generował straty rzędu 750 tysięcy złotych rocznie, za które to pieniądze elektrownia mogłaby wysyłać wszystkich swoich pracowników na żeglarskie wczasy do np. Grecji czy Chorwacji i jeszcze by zostało.

Pan Michał znał ten ośrodek już wcześniej, w 2000 roku uzyskał tu patent żeglarski oraz organizował w nim obozy, kursy żeglarskie i regaty, a od 2003 trzymał swoje jachty. Zaraz po nabyciu ośrodka w roku 2017 kompletnie wyremontowana została marina, odnowiono restaurację z zapleczem biurowym i konferencyjnym oraz założony został park pomiędzy portem i restauracją.

Powierzchnia ośrodka z portem jachtowym i plażą nad jeziorem wynosi 9 hektarów. Nowemu właścicielowi udało się wydłużyć działalność do 7 miesięcy, dzięki czemu jest w stanie nie tylko spłacać znaczne kredyty, ale również inwestować.

Obecnie trwa remont kolejnych domków, jest ich już 50, w większości całorocznych, murowanych z łazienkami oraz salonikami i aneksami kuchennymi i z dwiema niewielkimi sypialniami. Spore oszczędności daje własna instalacja fotowoltaiczna a wymiana starych żarówek na LED-owe obniżyła koszty zużywanej energii o połowę.

Bocianie Gniazdo ma 45 własnych jachtów. W roku 2020 przybędzie 10 kolejnych. Jeden jacht, w zależności od wielkości i klasy, może kosztować od 50-100 do nawet 300 tys. zł.

W ofercie szkoły żeglarskiej ośrodka są kursy są na stopnie żeglarskie i motorowodne, teoretyczne i praktyczne (manewrowe) na 8 stopni żeglarskich zarówno w Rynie, jak i w Hotelu Gołębiewski Mikołajkach, oraz na zalewach: Zegrzyńskim koło Warszawy i Domaniowskim niedaleko Radomia.

Organizowane są też wędrowne i stacjonarne obozy i kolonie żeglarskie. Ponadto ośrodek oferuje czarter jachtów żaglowych i łodzi motorowych dla osób z odpowiednimi uprawnieniami, a także możliwość korzystania z tutejszej stoczni jachtowej.

 

Jadło z piekła rodem

Z usług Bocianiego Gniazda – kursy żeglarskie dla dzieci, młodzieży i dorosłych, obozy młodzieżowe, wynajem jachtów, regaty i inne imprezy, korzysta rocznie po około 10 tys. osób, nie licząc gości w restauracji. W restauracji „Jadło z piekła rodem”, czynnej od 15 kwietnia do końca października, serwowane dania są wbrew nazwie smaczne, ale z niezbyt ostre.

W ośrodku organizuje się też wesela, chrzciny, imprezy integracyjne, jak również bale okolicznościowe (sylwestrowe i karnawałowe) oraz konferencje.

Podczas pobytu w Bocianim Gnieździe można wybrać się na wycieczkę do pobliskiego Rynu z pokrzyżackim zamkiem zamienionym na luksusowy hotel, do pałacu w Nakomiadach z manufakturą ceramiczną gdzie produkuje się m.in. stylowe piece kaflowe czy ciekawego muzeum w mazurskiej chacie w Owczarach albo do Wilczego Szańca koło Kętrzyna.

W najbliższej przyszłości właściciel Bocianiego Gniazda planuje rozbudowę mariny i wbudowanie kolejnego budynku, co pozwoli na dwukrotnie powiększenie sali restauracyjno-konferencyjnej oraz zwiększenie bazy noclegowej o 150 pokoi.

A na wypadek mroźnej zimy są tu też bojery, ale korzystanie z nich możliwe będzie przy odpowiednio grubej tafli lodu na jeziorze oraz cienkiej pokrywie śnieżnej.

Szczegóły można znaleźć na stronach internetowych firmy: www.bocianiegniazdo.org

Grupa Szatanek.pl została dotychczas uhonorowana wieloma wyróżnieniami m.in.: medalem 80-lecia Polskiego Związku Żeglarskiego za zasługi dla Związku, srebrną i złotą odznaką honorową PZMWiNW, statuetką „Lider regionu” w kategorii Turystyka i Rekreacja, a ostatnio Bocianie Gniazdo otrzymało nagrodę w konkursie „Lider Biznesu”.

Finał Pucharu Polski

Na zakończenie sezonu żeglarskiego odbył się tu regaty kończące 24-ty finał Pucharu Polski w Jachtach Kabinowych, które wyłoniły zwycięzców spośród 11 załóg, które zmagały się przez cały rok.

I miejsce i puchar przechodni zdobyła załoga w składzie: Michał Brzozowski, Wojciech Mroczkowski i Mikołaj Kmieć. II – miejsce: Piotr Matwiejczuk, Piotr Olszewski i Grzegorz Swat. III – miejsce: Jakub Malicki, Tomasz Krzywisz i Dariusz Bałdyga.

W sezonie 2020 flota Bocianiego Gniazda powiększy się o 10 jachtów! Ze stoczni Antila Yachts przyjadą nowe; Antila 24.4, Antila 26cc oraz Antila 30.

https://www.youtube.com/watch?v=-0V8P2ZUJZY

https://www.youtube.com/watch?v=lojqGcz2pO8

 

Bocianie Gniazdo
ul. Mazurska 30
11-520 Ryn
Telefon: 666 666 700
Email: biuro@szatanek.pl http://www.szatanek.pl/

Tekst i zdjęcia:

GRZEGORZ MICUŁA