Dobry przywódca słucha ludzi

Najważniejsze cechy dobrego przywództwa to kompetencje, doświadczenie, pasja i umiejętność wczuwania się w potrzeby pracowników. Szansę na zostanie liderem ma tylko ten, kto umie słuchać swoich ludzi – taki był główny ton wypowiedzi trójki wybitnych polskich osobowości w dziedzinie zarządzania podczas konferencji zorganizowanej przez Stowarzyszenie Absolwentów MBA i Instytut Nauk Ekonomicznych Polskiej Akademii Nauk.

Konferencja odbyła się w Pałacu Staszica w Warszawie w ramach z cyklu Praktycy Biznesu i zgromadziła ponad 60 osób – absolwentów MBA, ekonomistów, przedstawicieli nauki, specjalistów z zakresu zarządzania. Jej tematem był praktyczny wymiar przywództwa i jego wpływ na efektywność w biznesie. Swoim doświadczeniem w tym zakresie podzielili się z uczestnikami zaproszeni do panelu goście: Anna Rulkiewicz – prezes Zarządu Lux-Med, Jan Mikołuszko – przewodniczący Rady Nadzorczej budowlanej spółki akcyjnej Unibep oraz Lech Witecki – prezes Zarządu Narodowego Centrum Sportu – Rozliczenia.

Anna Rulkiewicz ma za sobą studia magisterskie na uniwersytecie w Toruniu i w Hamburgu oraz menadżerskie studia podyplomowe. Najpierw przez kilka lat specjalizowała się w ubezpieczeniach, a od 2002 roku związana jest z firmą Lux-Med., w której pełniła różne funkcje kierownicze. Firma zatrudnia 13 tysięcy pracowników, ma 200 przychodni i 7 szpitali (15 lat wcześniej zaczynała od 3 przychodni i 150 ludzi). Najważniejsze, zdaniem prezes Rulkiewicz zadanie przywódcy to codzienna współpraca z ludźmi, słuchanie ich, utrzymywanie stałych kontaktów z menagementem, odwaga w osobistych relacjach, uczciwe stawianie sprawy w najtrudniejszych nawet momentach w pracy i działalności firmy.

Jan Mikołuszko – przewodniczący Rady Nadzorczej Unibep S.A zarządzaniem zajmuje się już od 40 lat, obecnie kieruje największą spółką budowlaną z polskim kapitałem zatrudniającą 1400 pracowników, która m.in. zbudowała 16 tys. mieszkań w Warszawie, a dalsze 5 tysięcy znajduje się w budowie. W Bielsku Podlaskim produkuje też domy z gigantycznych “klocków lego”, takie jak te stawiane np. obecnie w norweskim mieście Tromsø (230 km za kołem polarnym). O dobrym przywództwie decyduje w 90 proc. – jego zdaniem – przejście wszystkich szczebli drabiny zawodowej od dołu do góry, ciągła weryfikacja swoich umiejętności, nieustanne uczenie się nowych rzeczy, dbanie o godne wynagradzanie pracowników i dobre warunki pracy, a wszystko po to, by ludziom chciało się i opłacało się pracować.

Lech Witecki – prezes (od sierpnia 2014 roku) Zarządu Narodowego Centrum Sportu – Rozliczenia, wcześniej był przez 6 lat Generalnym Dyrektorem Dróg Krajowych i Autostrad, a także pracownikiem NIK oraz prezesem Zarządu Funacji “Fundusz Współpracy” zajmującej się obsługą funduszy unijnych. Już w pierwszej swojej pracy nauczył się – jak mówi – jak wielkie znaczenie ma dobre współdziałanie z pracownikami, jak trzeba być wyczulonym na ich uwagi, rady, bolączki i spostrzeżenia i wspólne rozwiązywanie problemów. Na połowę menedżerskiego sukcesu składają się według niego także takie sprawy jak dobry i wyrozumiały szef (Centrum Sportu jest spółką Skarbu Państwa), dobre i przyjazne stosunki w pracy, szczęśliwa rodzina, do której chętnie codzienne się wraca, a także aktywność fizyczna, która pomaga zachować dobry stan zdrowia.

Zorganizowana przez Stowarzyszenie Absolwentów MBA konferencja była drugą z kolei. Pierwsza odbyła się w czerwcu ubiegłego roku, a jej tematem przewodnim była strategia doboru najlepszych współpracowników. Swoimi doświadczeniami w tej dziedzinie podzielili się wówczas ze słuchaczami przedstawiciele zarządów agencji rekrutacyjnej Horton International Poland, Deutsche Bank Polska i Transition Technologies.

Stowarzyszenie Absolwentów MBA Instytutu Nauk Ekonomicznych Polskiej Akademii Nauk powstało w czerwcu 2014 roku, podczas zebrania założycielskiego słuchaczy VII edycji studiów. Jego podstawowym celem jest utrzymywania prywatnych i zawodowych kontaktów pomiędzy absolwentami oraz budowanie forum wymiany doświadczeń oraz sieci kontaktów biznesowych.

WALDEMAR PŁAWSKI