PolecaMY: Miejsce odosobnienia

Po książki tzw. kryminalno-sensacyjne nie sięgam za często. Ale nie znalazłem jeszcze nic lepszego w chwilach, kiedy chcę się rozluźnić, odpocząć, uciec od nie tak znowu kolorowej codzienności. Jeszcze rzadziej sięgam po polskich autorów tego gatunku, gdyż dawno już uznałem, że drugi Ludlum nad Wisłą długo jeszcze się nie urodzi.

Cezaremu Harasimowiczowi też do niego daleko, ale jednocześnie i bardzo blisko.

miejsceNie będę ukrywał, że po Miejsce odosobnienia sięgnąłem głównie ze względu na nazwisko autora. Ciekaw byłem co ten bardzo dobry scenarzysta (z tej strony znałem go najbardziej) ma do powiedzenia w gatunku, który nie był do tej pory jego specjalnością. A stać się powinien.

Sprawa więzień CIA na terenie Polski, w których przetrzymywano, przesłuchiwano, a także torturowano schwytanych żołnierzy Al-Kaidy nie budzi od lat żadnych wątpliwości. Jedyną obecnie może być, ale już w realu, wyjaśnienie, dlaczego ci, którzy łamali polską konstytucję, nie poniosą za to żadnej odpowiedzialnosci. Czy tylko dlatego, że cały świat naszej polityko przesiąknięty jest do cna różnymi układami i układzikami?

Harasimowicz nie napisał thrillera politycznego, ale książkę o pogmatwanych losach ludzi, którzy z różnych powodów i w różnym czasie znaleźli się w służbach specjalnych, stali się ich nawet ważnymi trybami, ale i tak w końcu zostają przez nie wyciśnięci, jak cytryny.

Miejsce odosobnienia znakomicie usadzone jest w realiach zarówno lat dochodzenia do tzw. demokracji, jak również wypadków z 11 września czy afery „Olina”. Już po przeczytaniu książki przemknęła mi przez głowę myśl, że gdyby Ewa Górska istniała naprawdę i rzeczywiście pracowałaby w Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, to tajemnica katastrofy smoleńskiej dawno zostałaby już wyjaśniona. Bez względu na jej faktyczne przyczyny… Albo i nie, bo ze względu na „interes państwa” lub inną „rację stanu” wyniki jej śledztwa mogłyby zostać „zamiecione pod dywan”.

Amatorzy podsłuchiwania oraz śledzenia innych też mogą poczuć się usatysfakcjonowani. Znajdą tu trochę praktycznych informacji w jaki sposób mogą zostać namierzeni i jak ewentualnie tego unikać.

W sumie Harasimowicz upichcił bardzo zgrabną historię, trzymającą w napięciu i mogę mieć tylko nadzieję, że na film na jej podstawie nie trzeba będzie czekać latami. Szkoda by było…

JAKUB WYRWAŁ

Miejsce odosobnienia, Cezary Harasimowicz

Wydawnictwo: W.A.B.