Tradycyjna kuchnia koreańska: Godeungeojorim

Z rybami oraz daniami rybnymi jest na naszych stołach tragicznie. Dominuje sprowadzany z Norwegii łosoś, jedna z najbardziej zatruwanych w czasie hodowli ryb. Kiedyś rywalizował z pangą, ale dzięki zręcznym posunięciom marketingowym ta druga praktycznie zniknęła z polskich sklepów. Reszta to, albo ryby, których nazwy przeciętnymi konsumentów nic nie mówią (ostatnio instruowałem sprzedawców, jak można przyrządzić belonę, bo widzieli ją pierwszy raz na oczy) lub po prostu nie wiedzą, jak można je w kuchni wykorzystać. Choćby taką makrelę. Poprzednio prezentowałem niezwykle proste, ale jakże smakowite godeungeo gui, znakomicie wpisujące się w sezon grillowy. Dziś kolejna niespodzianka.

Do przyrządzenia godeungeojorim potrzebujemy:

 • świeżą lub mrożoną makrelę (trzeba liczyć ½ sztuki na osobę);
 • średnie ziemniaki ( ½ sztuki na osobę);
 • białą rzodkiew (daikon);
 • 1 dużą cebulę;
 • po 1 papryczce świeżego czerwonego i zielonego chili;
 • pęczek szczypioru;
 • sos sojowy;
 • syrop kukurydziany (można ewentualnie zastąpić go brązowym cukrem);
 • 1-2 główki czosnku;
 • łyżeczkę imbiru;
 • gochugaru (grubo mielona czerwona chili).

Danie to przygotowujemy w sposób następujący:

1. Makrelom odcinamy głowy (na wysokości skrzeli), usuwamy wnętrzności i porcjujemy na kawałki krojąc ją lekko ukośnie. Z jednej makreli powinniśmy otrzymać 4-5 kawałków (oczywiście ogonek oraz płetwy boczne odcinamy). Dokładnie myjemy pod zimną wodą i odstawiamy do obeschnięcia.

2. Ziemniaki obieramy i kroimy w grube plastry (ok. 1 cm). Jeśli mamy ziemniaki wyjątkowo duże kroimy je w 2-2,5 cm kostkę. To samo robimy z diakonem (węższe kroimy w plastry, grubsze lub okrągłe w kawałki). Cebule obieramy i kroimy na grube piórka.

3. Pokrojone warzywa przekładamy do garnka. Na wierzch kładziemy kawałki przygotowanej wcześniej makreli.

4. Obieramy ząbki czosnku i kroimy na drobno. To samo robimy z korzeniem imbiru. Do czosnku i imbiru dodajemy kilka łyżek sosu sojowego, łyżkę gochugaru, 2 łyżeczki syropu kukurydzianego (możemy zastąpić go brązowym cukrem). Dokładnie mieszamy i próbujemy; jeśli wydaje się za ostry możemy dodać kilka łyżek wody lub syropu/cukru.

5. Przygotowanym sosem zalewamy ziemniaki, rzodkiew i rybę. Dodajemy tyle samo wody (właściwie opłukujemy ją naczynie po sosie). Stawiamy na średni ogień i gotujemy pod przykryciem.

6. W międzyczasie szczypior, zielone i czerwone chili kroimy na mniej więcej równe kawałki (ok. 2-3 cm długości).

7. Po 20 minutach zmniejszamy ogień pod garnkiem do minimum, odkrywamy przykrywkę. Rybę która znajduje się na wierzchu polewamy wytworzonym sosem. Dodajemy pokroje chili i szczypior. Przykrywamy i dusimy na malutkim ogniu przez następne 30-35 minut.

8. Ponownie odkrywamy i polewamy kilkakrotnie całość z wierchu wytworzonym sosem. Podkręcamy ogień i gotujemy jeszcze jakieś 5 minut, delikatnie przesuwając (ale nie mieszając) zawartością garnka, oraz podlewając z wierzchu wywarem. I gotowe.

Wychodzi nam z tego właściwie ryba duszona w warzywach. Ale kiedy dodamy trochę więcej wody (pod koniec gotowania), może uzyskać znakomitą zupę rybną z dodatkiem warzyw i kawałków makreli. Coś zupełnie zaskakującego i chyba nie gorszego od sandacza w galarecie z mango i ananasem…

요리사

PolecaMY również:

SamgyetangJokbalSamgyeopsal guiGalbiMusaengchaeDomi yangnyeom guiGodeungeo mujorimChamchijeonGodeungeo guiPpyeo haejanggukBaechu doenjang gukSoegogi mugukOi naeggukMiyeok gukSukju namulHobak namulGosari namulGaji namulMindeulle muchimKongnamul guk,  Gochu jangajjiTteokgukOi bokkeumJeyuk bokkeumHobakjeon 2HobakjeonJeonOi naenggukTteokbokkiDubujorimDakkangjungOjingeo bokkeumJapchaeBulgogi