Grand Prix Monaco: Nihil novi

Nic się prawie nie zmieniło. W szóstym wyścigu sezonu Mercedes po raz szósty zajął dwa pierwsze miejsca w kwalifikacjach, tylko po raz szósty z rzędu nie był zwycięski podwójnie.

Po pasjonującej walce na ulicach Monte Carlo Louis Hamilton wyprzedził Maxa Verstappena (Red Bull) i Sebastiana Vettelela (Ferrari). Ponieważ Holender otrzymał 5 sekund kary za kolizje e strefie serwisowej, bo wyjeżdżając spowodował lekka kolizję z Bottasem, i za to dostał 5 sekund kary dlatego zajął w wyścigu trzecie miejsce za Bottasem.

W tym miejscu przerwę , by przypomnieć o bardzo smutnym wydarzeniu jakie miało miejsce 21 maja br. Zmarł w Zurichu w wieku zaledwie 70 lat Nicki Lauda, trzykrotny (1975, 1977, 1984) mistrz świata Formuły 1. Legenda wyścigów, jeden z najlepszych kierowców wszechczasów. Nie można zapomnieć makabrycznego wypadku jakiemu uległ 1 sierpnia 1976 r. podczas wyścigu na torze Nurburgring. Nie chciał w nim startować -Duża pętla licząca aż 23 km, na której nie ma rozstawionych karetek z lekarzami, to igranie z ogniem, to poważne zagrożenie dla kierowców. Zanim karetka dojedzie miną minuty.

Na drugi okrążeniu Ferrari na lewym zakręcie uderzyło w barierę , zapaliło się, jadący za nim ominął płonące auto , następny w nie uderzył. Lauda nieprzytomny został wyciągnięty z płonącego wraku przez kolegów z toru dopiero po 40 sekundach. Ledwo został uratowany, miał kilka operacji plastycznych twarzy, musiał mieć przeszczep uszkodzonego płuca. Po sześciu tygodniach zasiadł ponownie w bolidzie Formuły 1.

Wróćmy do Monte Carlo. Wydawało się ,że wszystko będzie jak w pięciu poprzednich wyścigach. W kwalifikacjach dwa pierwsze Mercdesy Hamiltona i Valtteri Bottasa., a na dwóch ostatnich Williamsy: 19. George Russel, 20. Robert Kubica prawie 4 sekudy wolniejsi. Niespodzianką brak w finale kwalifikacji Charlesa Lclerca (Ferrari), bo zespół źle obliczył kiedy ma wyjechać, by poprawić czas. Zajął 16. miejsce! Wyścigu nie ukończył. Sebastian Vettel (Ferrari) został wyprzedzony w kwalifikacjach przez Maxa Verstappena (Red Bull).

Hamilton wygrał start, dopiero po pewnym czasie Verstappen wyprzedził Bottasa i do samej mety jechał tuż za Brytyjczykiem, który pod koniec miał już całkowicie zniszczone opony Kierownictwo zaryzykowało. Zjechanie na zmianę przekreśliło by zwycięstwo. Mimo to na ciasnych ulicach, bez dłuższej prostej Vertappen nie był w stanie wyprzedzić rywala…

Kubica dobrze wystartował, szybko wyprzedził Russela, w pewnym momencie awansował nawet na 15 pozycję lecz Antonio Giovinazzi (Alfa Romeo) uderzył w niego i Williams stanął bokiem. Włoch dostał za to 10 sekund kary lecz Kubica nie mógł już dogonić kolegi z zespołu, dojechał na przedostatnim miejscu przed Giovinazzim.

Kubica bardzo dobre jeździłw Monte Crlo raz był drugi raz trzeci. Szkoda, ż oszło do incydentu i zamiast najlepszego w tym sezonie wyniku, tak dalekie miejsce.