GP F1. Odwróć tabelę i… Williams na czele

Piąty w sezonie wyścig, piąte podwójne zwycięstwo Mercedesa! Tym razem szybszy Louis Hamilton, który startując z drugiego pola, natychmiast wyprzedził kolegę z zespołu Valtteriego Bottasa i kolejność już się nie zmieniła. Fin kończył ze sporą przewagą nad trzecim Holendrem Maxem Verstappenem (Red Bull).

Dopiero za Holendrem dojechały dwa Ferrari Sebastiana Vettela i Charlesa Leclerca. Niespodzianki na szczycie nie było, tak jak na końcu stawki, gdzie dwa ostatnie miejsca zajęły po raz piąty dwa Williamsy Georga Russela i Roberta Kubicy ze znaczą strata do poprzedzających kierowców.

Kubica startował z 17 pozycji lecz tylko dlatego, że aż trzech kierowców miało wypadki (w tym Russel) zakończone uszkodzeniem bolidów i zostali przesunięci o pięć pozycji na starcie, po wymianie niektórych części. Russel uszkodził skrzynię biegów, a ponieważ nie może być ona zmieniana wcześniej niż po sześciu wyścigach, przez to znalazł się za Kubicą. Podobno jakieś nadzieje na poprawienie szybkości na torze Catalunya w Barcelonie były, lecz w rzeczywistości…

Podobno nigdy nie jest tak źle, żeby nie mogło być gorzej. Poczekajmy więc do następnego wyścigu w Monaco 26 maja. Tor uliczny, najwolniejszy w cyklu, gdzie dużo hamowań i przyspieszeń. Ale… do tej pory Kubica narzekał na…. hamulce, a silniki w Williamsie choć Mercedesa, to znacznie słabsze niż używają Hamilton i Bottas, więc raczej trudno oczekiwać za dwa tygodnie lepszych wyników Co ja piszę słabsze, nieporównywalnie słabsze.

Ferrari zapowiadało, że w Barcelonie ich bolidy po ulepszeniach powinny być szybsze lecz okazało się, że nie poradziły sobie z silnikami Hondy jakich używa Red Bull. Verstappen został ogłoszony kierowca wyścigu.

W tej chwili wygrywa w Formule 1 – i nie tylko – ten, kto ma więcej forsy, bo przygotowanie bolidów kosztuje wiele milionów. Biedaki takie jak Williams, za którym nie stoi potężny przemysł, nie mają żadnych możliwości konkurowania.

Klasyfikacja indywidualna po 5 wyścigach.

1.Louis Hamilton 112 pkt.,

2. Valtteri Bottas 105,

3. Max Verstappen 66.

Klasyfikacja konstruktorów

1.Mercedes 217,

2. Ferrari 121,

3. Red Bull 81

ANDRZEJ MARTYNKIN

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *