Genua – miasto Kolumba, Garibaldiego i Paganiniego

Genua, stolica Ligurii, to jedno z najciekawiej położonych włoskich miast. Z jednej strony morze, od drugiej wzgórza oraz góry. Zabudowa miejska spływa kaskadowo od nowych osiedli poprzez starą, historyczną zabudowę do morza.

W ambasadzie włoskiej w Warszawie odbyła się prezentacja walorów miasta Genui na której obecny był Aldo Amati, ambasador Republiki włoskiej w Warszawie. Giancarlo Vinnaci, zastępca burmistrza Genui, oraz Mina Pesce , dyrektor rozwoju ekonomicznego miasta, zachęcał do inwestowania w Genui i zachwalał doskonałe warunki dla inwestorów zaś Cezare Torre dyrektor miejskiego marketingu i turystyki zaprezentował fascynującą historię Genui i jej atrakcje turystyczne.

W mieście znajdują się 23 czynne stacje kolejowe oraz olbrzymi port całkowicie przebudowany na początku lat 90. Genua-Savona to najważniejszy port Włoch, drugi w rejonie śródziemnomorskim i 5 w Europie, odprawia rocznie 55 mln ton towarów. Jest też wielkim portem pasażerskim, obsługującym rocznie 3,2 mln pasażerów. Stąd wyruszają w rejs liczne statki pasażerskie i wycieczkowe. W strefie portu położone jest genueńskie lotnisko Krzysztofa Kolumba. W 2018 roku odwiedziło Genuę ponad 3,4 mln turystów. Ponad milion turystów rocznie korzysta z rejsów wycieczkowych – loty skorygowane z rejsami.

Kluczowe sektory gospodarcze Genui tworzącej wraz z Mediolanem i Turynem wspólną strefę ekonomiczną to HIGH TECH, transport i logistyka, gospodarka morska oraz nowy rodzaj gospodarki SILVER ECONOMY – srebrna gospodarka czyli oferta dla ludzi starszych, nakierowana na seniorów. Turystyka z Polski to głównie indywidualna; służby miejskie odnotowały w 2018 15 tys. noclegów – wzrost o 18%.

Nieco historii

Istniejąca tu osada Ligurów, zdobyta została przez Rzymian w 220 roku p.n.e. W 634 roku znalazła się we władaniu Longobardów. Od X stulecia republika miejska; w okresie XII-XIII wieku była jedną z dwóch obok Wenecji handlowych i militarnych potęg morskich w basenie Morza Śródziemnego. Banco di San Giorgio to jeden z najstarszych banków na świecie założony został w 1407 roku i przyczynił się w kolejnych stuleciach do gospodarczego rozwoju Genui, W XVIII stuleciu pełniła rolę finansowej stolicy Europy. Genua po zjednoczeniu Włoch była jednym z centrów finansowych kraju. Zdobyta przez Napoleona i 1805 r. została przyłączona do Francji, później weszła w skład Królestwa Sardynii. Od Risorgimento miasto znajduje się w składzie państwa włoskiego.

Z Genuą związanych było wielu znanych ludzi; tu urodził się Krzysztof Kolumb, żył słynny genueński admirał Andrea Doria, stąd pochodzili papieże: Benedykt XV, Hadrian V, Innocenty IV i Innocenty VIII, żołnierz, polityk i rewolucjonista Giuseppe Garibaldi, „ojciec ojczyzny” Giuseppe Mazzini, włoski malarz, poeta, muzyk i architekt Leon Battista Alberti, muzyk, wirtuoz Niccolo Paganini oraz włoska piosenkarka i aktorka Sabrina Salerno. Dumą genueńczyków jest drużyna futbolowa Sampdoria Genua.

Przez rok 2004 Genua była Europejską Stolicą Kultury, a w 2006 część Starego miasta wpisana została na List Światowego Dziedzictwa Kultury UNESCO. Przed rokiem doszło do tragicznej katastrofy, zawalił się wiadukt Morandi na przebiegającej przez Genuę autostradzie. Jak zapewniał burmistrz Giancarlo Vinnaci, wkrótce zostanie on odbudowany.

Historyczna Genua to labirynt uliczek starego miasta, to jedno z największych nienaruszonych historycznych obszarów miejskich w całej Europie. Kręte uliczki (caruggi), pnące się stopniowo w górę mijając niewielkie place i kościoły dostępne tylko dla pieszych. Dziesiątki sklepów i małych kawiarni. Dookoła Piazza de Ferrari powstało wiele instytucji finansowych oraz giełda a najbardziej znanym budynkiem jest Palazzo Ducale, (Pałac Dożów) zamieniony na centrum kulturalne. Via XX Settembre to najważniejsza ulica handlowa Genui, inna pryncypalna ulica Via Garibaldi przy której stoją wspaniałe budowle, monumentalne gmachy miejskie i historyczne pałace. Najważniejszym kościoła Genui jest katedra św. Wawrzyńca w której skarbcu zobaczyć możemy misę, która uznawana jest za Świętego Graala, naczynie, z którego Jezus Chrystus używał podczas ostatniej wieczerzy. W 2006 roku 42 genueńskie pałace zostały wpisane na listę światowego dziedzictwa kulturowego UNESCO. Część z z nich udostępniona została dla zwiedzających.

Mimo wielu ciekawych zabytków Genua nie jest typowym miastem turystycznym i trudno jej równać się z Rzymem, Florencją czy Wenecją, ale na pewno warto włączyć ją do programu objazdowych wycieczek po Italii.

GRZEGORZ MICUŁA

Zdjęcia: pixabay.com