Piąta zmiana nazwy – Nursułtan zamiast Astana

Stolica Kazachstanu zmieniła nazwę. Miasto, znane do tej pory pod nazwą Astana, teraz będzie nazywało się Nursułtan – na cześć ustępującego prezydenta Nursułtana Nazarbajewa.

Kazachstan zajmuje 9 miejsce wśród największych powierzchniowo krajów Świat. Na przestrzeni ośmiokrotnie większej od Polski mieszka zaledwie 17 mln osób mieszkańców z czego w stolicy Nursułtan ponad milion. Kazachowie, rdzenni mieszkańcy tych ziem to koczowniczy lud, wywodzący się z plemion tureckich. Mieszkają tu również przedstawiciele ponad stu różnych narodowości: m.in. Rosjanie, Ukraińcy, Białorusini, Polacy, Niemcy, ale też Koreańczycy, Tatarzy, Czeczeni, Kurdowie czy Ujgurzy.

Osada położona w północnej części kraju, nad rzeką Iszym, która założona została w 1830 roku przez kozaków w służbie cara, pierwotnie nazywała się Akmoły (co po kazachsku oznacza biała mogiła). Tutejsza twierdza była punktem handlowym na szlaku z Taszkientu i Buchary do Rosji. Po uzyskaniu praw miejskich w 1862 roku przemianowana został na Akmolińsk. Po ponad stu latach w1961 roku, kiedy ówczesny przywódca ZSRR Nikita Chruszczow ogłosił kampanię zagospodarowania środkowoazjatyckich nieużytków (ros. celin) miasto przemianowano na Celinograd. W 1992 po odzyskaniu przez Kazachstan niepodległości w trakcie derusyfikowania nazw geograficznych zmieniono go z kolei na brzmiące niemal identyczne z pierwotną nazwą – Akmoła.

Po przeniesieniu tu w 1994 r. stolicy z Alma-Aty, w 1998 roku Nazarbajew podjął decyzję o kolejnej zmianie nazwy na Astana, co po kazachsku znaczy „stolica”. A kilka dni temu nastąpiło kolejne przemianowanie na Nursułtan. To piąta zmiana nazwy miasta w ciągu niecałych 60 lat. Pewnie trafi za to na listę rekordów Guinnessa.

Nazarbajew zrezygnował z funkcji prezydenta ale nie odszedł z polityki. Nadal zostanie szefem Rady Bez Bezpieczeństwa kraju i przewodniczącym rządzącej partii Nur Otan. Jego następca, Kasym-Żomart Tokajew, dotychczasowy przewodniczący kazachskiego Senatu, zapowiedział kolejne liczne honory dla ustępującego prezydenta w tym m.in. przyznanie mu tytułów Bohatera Narodowego oraz Ojca Narodu a także tytuł honorowego senatora. Stanie wielki pomnik „lidera narodu”, bo tak brzmi oficjalny tytuł prezydenta Nazarbajewa a jego imieniem mają zostać nazwane wszystkie główne ulice najważniejszych kazachskich miast.
Stolica Kazachstanu Astana gościła w grudniu 2010 r. szczyt głów państw i szefów rządów państw Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie a latem 2017 – światową wystawę Expo 2017.

Najbardziej prestiżowa budowla miasta Chan Szatyr (dosłownie „namiot chana”) to największe w tej części Azji centrum handlowo – rozrywkowe, określane jest jako „największy namiot świata”. Wysoki na 150 metrów namiot zawieszony na sieci lin rozpiętych z centralnej wieży, ma podstawę elipsy o oraz powierzchni 23 tys. metrów kwadratowych (większej niż 10 stadionów piłkarskich). Pod namiotem znajdują się place, ulice, sklepy, pole do mini golfa, płynąca rzeka i plaża. Dach jest wykonany z przezroczystego tworzywa sztucznego.

Inne ciekawe budowle to prezydencki pałac Ak Orda, Sobór Zaśnięcia Matki Bożej. Jedna z budowli, metalowa wieża “Bajterek” (po kazachsku “Wysoka Topola”), została zaprojektowana, podobno na papierowej serwetce, przez samego prezydenta. Biała wieża z pozłacaną kopułą góruje nad miastem na wysokość 97 m. i jest jednym z głównych znaków rozpoznawczych miasta. Ponadto jest tu wielki meczet oraz opera z audytorium na 1250 widzów zbudowana na kształt antycznej świątyni z tympanonem wspartym na ogromnych jońskich kolumnach oraz wielki budynek w stylu socrealistycznych   wieżowców przypominający gmach Uniwersytetu Łomonosowa w Moskwie.

xxx

Kazachstan położony jest w Azji Środkowej nad Morzem Kaspijskim. Graniczy z Chinami, Kirgistanem, Turkmenistanem, Uzbekistanem i Rosją. Kazachstan jest 9. największym krajem na świecie, ale ma jeden z najniższych współczynników gęstości zaludnienia. Na jeden kilometr kwadratowy przypada zaledwie 6,5 osoby. Gospodarka opiera się na rolnictwie i przemyśle. Surowce naturalne występujące na terytorium państwa to węgiel kamienny, ropa naftowa, gaz ziemny, a także rudy miedzi, cynku, żelaza, ołowiu itd. Na terenie państwa znajduje się rosyjska baza kosmiczna Bajkonur. Kazachstan jest ciekawy turystycznie, do największych atrakcji kraju należą wysokie góry, jeziora, krajobrazy stepowe i pustynne, ale baza turystyczna jest tu słabo rozwinięta.

Na liście światowego dziedzictwa UNESCO znajdują się trzy obiekty kulturowe: Mauzoleum Ahmeda Chodży Jesewi, Petroglify w rezerwacie archeologicznym Tamgały, Szlaki Jedwabne: system szlaków korytarza Chang’an-Tianshan, a także Saryarka: step i jeziora północnego Kazachstanu.

Atrakcje turystyczne: W południowo-wschodniej części kraju położone są góry Ałtaj – masyw górski zbudowany ze skał paleozoicznych (łupków, wapieni, piaskowców, granitów, granodiorytów). Tu zbiegają się granice Chin, Kazachstanu i Rosji. Rezerwat „Almatinsky”gdzie można spotkać rzadką panterę śnieżną i arkhara długorogą azjatycką owcę górską, Jezioro Borovoje występuje na banknocie 10 tenge.

Warto odwiedzić kanion Szaryński w południowo-wschodnim Kazachstanie, którego ściany dochodzą do 80 metrów wysokości. Przyrodniczą perłą północnego Kazachstanu jest rezerwat Burabai.

Ze względu na srogie zimy, najlepiej przyjeżdżać tu od kwietnia do czerwca (wiosną) i od września do listopada (jesienią).

Powierzchnia Kazachstanu: 2,717,300.00 km. kw.
Języki: rosyjski, kazachski
Waluta: tenge

Obywatele polscy udający się do Kazachstanu w celu turystycznym, nie muszą mieć wizy. Z Warszawy do stolicy Kazachstanu można dolecieć bezpośrednim połączeniem lotniczym PLL LOT.

GRZEGORZ MICUŁA

Zdjęcia: pixabay