Tradycyjna kuchnia koreańska: Samgyetang

Co prawda Koreańczycy spożywają tę zupę raczej w upalne dni lata (w myśl zasady: upał zwalczaj ciepłem), ale nie zaszkodzi również w chłodne dni zimowe czy jesienne. Zwłaszcza że u nas raczej latem popularniejsze są chłodniki. Ale co kraj to obyczaj. Niezbędnymi składnikami samgyetang są korzeń żeńszenia oraz chińskie daktyle. O ile z tym drugim składnikiem kłopotu raczej nie ma, o tyle żeńszeń, zwłaszcza świeży, zdobyć w Polsce jest dość trudno. Ale już suszony o wiele łatwiej i doskonale można go użyć. A więc do kuchni czas się udać.

Do przygotowania samgyetang potrzebujemy:

  • małe kurczaki; zasadą jest, aby jeden przypadał na osobę, a te małe u nas dość trudno znaleźć, więc często używam jednego na 2-3 osoby – jedzenia z pewnością wystarczy dla wszystkich;
  • 1 średni (dwa mniejsze) korzeń żeńszenia;
  • ok. 10 ząbków czosnku;
  • 4-6 chińskich daktyli;
  • 3-4 łyżki ryżu;
  • 2-3 dymki ze szczypiorem;
  • sól, pieprz, inne przyprawy do smaku.

Samgyetang przygotowujemy w sposób następujący:

1. Tuszkę kurczaka dokładnie oczyszczamy (zwłaszcza środek z pozostałości zakrzepów krwi) i osuszamy. Ryż płuczemy i moczymy przez ok. godzinę w wodzie.

2. Do środka kurczaka wkładamy namoczony ryż (nie może być go za dużo, gdyż napęcznieje w trakcie gotowania), połowę ząbków czosnku oraz daktyli chińskich, jedną białą część dymki. Spinamy wykałaczkami i związujemy nogi.

3. Nafaszerowanego kurczaka wkładamy do garnka, zalewamy wodą, dodajemy pozostałe ząbki czosnku, daktyle, dymkę ze szczypiorem i korzeń żeńszenia. Gotujemy ok. 30 min, zbieramy powstałe szumowiny, przykrywamy i gotujemy następne 30 min. Zmniejszmy ogień i gotujemy, aż mięso da się swobodnie oddzielać od korpusu. I to właściwie już wszystko.

4. Podajemy w naczyniu, w którym zmieści się cały kurczak (z braku można postawić na stole nawet w garnku, w którym się gotował) i posypujemy pokrojonym pozostałym szczypiorem. Do tego przyprawy (jak zauważyliście, w trakcie gotowania ich nie używamy), czyli sól, pieprz oraz inne do smaku wedle uznania i wszelkiego rodzaju dodatki; kimchi, sałatki, dodatkowy ryż, napoje. I biesiadę czas zacząć.

Kiedy pierwszy zaprosiłem dwójkę znajomych na tę ucztę, byli trochę zdziwieni, że muszą jeść z jednego gara (niestety małych kurczaków było jak na lekarstwo). Zabawiłem się więc w kelnera i każdemu do miseczki nakładałem trochę mięsa, ryżu ze środka i zalewałem całość wywarem. Na koniec żałowali, że tuszka była taka mała…

요리사

PolecaMY również:

JokbalSamgyeopsal guiGalbiMusaengchaeDomi yangnyeom guiGodeungeo mujorimChamchijeonGodeungeo guiPpyeo haejanggukBaechu doenjang gukSoegogi mugukOi naeggukMiyeok gukSukju namulHobak namulGosari namulGaji namulMindeulle muchimKongnamul guk,  Gochu jangajjiTteokgukOi bokkeumJeyuk bokkeumHobakjeon 2HobakjeonJeonOi naenggukTteokbokkiDubujorimDakkangjungOjingeo bokkeumJapchaeBulgogi