W kolebce Ajruwedy

Ajruweda to tradycyjna nauka o zdrowiu wywodząca się z Indii. Światowa Organizacja zdrowia (WHO) uznaję Ajruwedę za najstarszy system opieki zdrowotnej na świecie.  Najlepsze ośroki ajurwedyjskie znajdują się w Kerali.

Kerala, południowy region Indii  zwany „ Krainą Boga” zazwyczaj kojarzony w Europie z palmami kokosowymi i uprawą  imbiru, kurkumy, pieprzu, goździków najbardziej znany jest   z najstarszych klinik Ajurwedy. Od ponad  5000 lat ta kompleksowa koncepcja zdrowia fizycznego, psychicznego i duchowego jest praktykowana głównie w Kerali. Od 1979 roku została oficjalnie uznana przez Światową Organizacje Zdrowia.
W Kerali znajduje się najwięcej ośrodków Ajurvedy, a jednym z najbardziej znanych i utytułowanych jest  Manaltheeram i  Somatheeram. Oba ośrodki  położone są nad Morzem Arabskim, tuż przy plaży ciągnącej się prawie 600 km, 21 km od lotniska w Trivandrum stolicy Kerali, 9 km od znanej w tych okolicach plaży Kovalam,130 km od największych atrakcji turystycznych  regionu  Back Waters – rozlewisk rzecznych z  sanktuarium ptaków i roślin, 200  km od Parku Narodowego Peryar. W drewnianych domkach, o różnych standardzie (Garden cottages, Special cottages czy Kerala houses) zatopionych w bujnej roślinności wśród palm kokosowych, drzew bochenkowych  i najróżniejszych gatunków kwiatów i krzewów można poczuć się jak w raju. W każdym domku znajdziemy solidne drewniane łoże z moskitierą, biureczko do pracy, niezbędny w tym klimacie wiatrak lub air-condition a w łazience niezbędne ekologiczne produkty kosmetyczne .Z niemal każdego miejsca roztacza się nieziemski widok na ocean, szum fal od  rana do wieczora i ptasie trele dają  poczucie odprężenia i wewnętrznego spokoju. Somatheeram położony jest na wysokim klifie i z tarasów rozciąga się bajkowy widok na niekończące się plaże, aż po horyzont. Z  Manaltheeram, codziennie tuż przed wschodem słońca można podziwiać ocean  z innej perspektywy, spacerować wśród skał, podpatrywać  rybaków w ich codziennej pracy lub odwiedzać bajecznie kolorowe świątynie hinduskie, kapliczki i kościoły katolickie.
Na terenie obu ośrodków  mieszczą się Kliniki Ajurwedy. Pracuje w nich 20 lekarzy, a w sześćdziesięciu gabinetach wykonuje zabiegi 120 terapeutów. Lekarze, po przeprowadzeniu wywiadu określają bioenergię czyli doszę. Według medycyny ajurwedyjskiej ciało człowieka powstało z 5 żywiołów, a u podstaw jego rozwoju leżą trzy  bioenergie: WATA (element wiatru i eter), PITTA (ogień) i KAPHA (ziemia i woda). Od tego wywiadu zależy dalsza terapia i przepisanie odpowiedniej diety.
Lekarze, w zależności od długości pobytu, mogą zaproponować oczyszczenie organizmu z toksyn czyli Pancha Karmę, kurację odchudzającą lub upiększającą. Zabiegi trwają od 60 do 90 minut. Każdemu pacjentowi przydzielany jest osobisty terapeuta. Dopełnieniem zabiegów i diety według wiedzy ajurwedyjskiej jest medytacja i ćwiczenia jogi. Joga to związek miedzy ciałem i umysłem, między świadomością i duszą. Celem ćwiczeń jest osiągnięcie stanu harmonii i równowagi, pozbycie się stresu, negatywnych myśli, wypracowanie zdrowej  sylwetki z wyciszonym stanem ducha. Ajurweda i joga to  jedność. W obu ośrodkach codziennie można uprawiać jogę z trenerem, a także medytować.  Na najwyższe  uznanie zasługują  restauracje w obu ośrodkach, które przygotowują  dla gości specjalne potrawy wegetariańskie, sałatki, soki owocowe i warzywne. Na wcześniejsze zamówienie,według indywidualnych preferencji  oraz  na zlecenie  lekarza,  kuchnia może przygotować specjalne dania  wg osobistej diety. Przed każdą potrawą  znajdują się tabliczki z informacją o jej składzie i nazwie doszy, dla której jest przeznaczona. Do posiłków zalecane jest  picie herbatek ziołowych.
Oba miejsca są magiczne. Zdrowie, kultura, przyjaźń, wiara mają tu zupełnie inny wymiar niż w Europie. Właśnie dlatego Europejczycy wybrali sobie ten zakątek Kerali i wracają tu   ponownie kiedy tylko nadarzy się okazja.
Kontakt:
Somatheeram Ayurveda Gruop
Chowara PO/South of Kovalam/Trivandrum 695501
Kerala/Indie
www.somatheeram.in

Tekst i zdjęcia:
KATARZYNA SIEKIERZYŃSKA