Jura Park Krasiejów to świetne miejsce na rodzinny weekend

Dinozaury to dzisiaj najpopularniejsze chyba zwierzęta, pomimo, że nie ma już ich na ziemi od kilkudziesięciu milionów lat. Dinozauromania ogarnęła wielu Polaków, zwłaszcza tych młodszych, a podsycają ją kolejne znaleziska paleontologiczne.

Okazało się, że w naszym kraju znaleziono dziesiątki miejsc, gdzie po tych ciekawych zwierzętach pozostały skamieniałe kości lub odciśnięte i utrwalone w skale ślady. W roku 1993 w odkrywce w Krasiejowie na Opolszczyźnie natrafiono na wielkie cmentarzysko zwierząt sprzed 230 mln lat, w tym gadów i płazów z czasów poprzedzających erę, w której dominowały dinozaury.

To największe odkrycie w Europie i jeden z najważniejszych obszarów paleontologicznych na świecie — mówi o krasiejowskich wykopaliskach prof. Jerzy Dzik, który w 2002 roku pierwszy opisał i nazwał znalezionego w tym miejscu prajaszczura Silesaurus opolensis, czyli Jaszczura Śląskiego spod Opola. — Był to łagodny, żywiący się paprociami i widłakami roślinożerca, wielkości dużego psa.

 

Dinozaury w 5D

Odkrycia w Krasiejowie i rosnące zainteresowanie dinozaurami przyczyniły się w roku 2010 do budowy edukacyjno-rozrywkowego parku jurajskiego w niecce dawnej odkrywki. Zobaczyć tu można wierny model Amficeliasa (gatunek roślinożernego zauropoda), największej istoty, jaka kiedykolwiek stąpała po Ziemi.

Miały one prawie 60 m długości, a waga tych zwierząt dochodziła do 120 ton.

Są też brachiozaury przypominające wyglądem wielkie żyrafy. Zobaczyć tu można w sumie kilkaset wiernie odtworzonych dinozaurów. Część zgrupowano w stada, aby zrekonstruować wyobrażone sytuacje, jakie być może miały miejsce przed milionami lat. Jest to największa i najwierniejsza ekspozycja dinozaurów na terenie Polski. Są też w Jura Parku w Krasiejowie modele innych prehistorycznych zwierząt – od owadów po wszelkie odmiany gadów lądowych — pływających i latających.

Jura Park Krasiejów obejmuje, poza plenerową ekspozycją naturalnej wielkości dinozaurów ery mezozoicznej, Tunel Czasu, przez który przejeżdża się pociągiem, oglądając film o dziejach naszego globu — od Wielkiego Wybuchu po masowe wymieranie na przełomie permu i triasu. Jest tu także kino 5D, wyświetlające trójwymiarowy film o dinozaurach i ich zagładzie.

 

Straszne jaszczury

Dinozaury to gady, które zamieszkiwały Ziemię mniej więcej od 200 do 65 mln lat temu. Nazwę „straszne jaszczury”, nadano im od greckich słów deinos — straszny i sauros — jaszczur. Były wśród nich zarówno gatunki drapieżne, jak i roślinożerne.

Pierwsze dinozaury pojawiły się w późnym triasie i szybko stały się najpotężniejszymi stworzeniami, jakie kiedykolwiek chodziły po naszej planecie. Długość największych z nich przekraczała 50 m, ale znane są także gatunki małych zwierząt, niewiele większych od kury.

 

Na pokładzie promu kosmicznego

W 2014 roku w Krasiejowie, w dużym, futurystycznym pawilonie otwarto Park Nauki i Ewolucji Człowieka. Młodzi odkrywcy, niezależnie od wieku, zostają tam podróżnikami w czasie — temponautami i na pokładzie promu kosmicznego odbywają podróż przez 66 milionów lat — od czasu, kiedy życie na Ziemi niemalże uległo zagładzie do dzisiaj. Każdy temponauta wyposażony zostaje w specjalny kask, w którym wygląda prawie jak Dart Vader i indywidualnego wirtualnego przewodnika, ułatwiającego poruszanie się po obiekcie i zachęcającego do aktywnego uczestniczenia w wydarzeniach. Dzięki nowoczesnej technologii zwiedzający przemieszczają się zarówno w czasie jak i w przestrzeni.

Cyfrowa technologia umożliwia zwiedzającym doznanie mnóstwa wrażeń i sporej dawkę wiedzy o nas samych. Uzupełnieniem ścieżki edukacyjnej przedstawiającej nasze pochodzenie jest wystawa Świadectwa Ewolucji. Można tam obejrzeć niezwykłą galerię przodków człowieka oraz szereg ciekawych wystaw tematycznych, m.in. ekspozycję „Wszyscy jesteśmy braćmi”.

Organizatorzy proponują też interaktywną wystawę, która pokazuje jak blisko jesteśmy spokrewnieni z przyjaciółmi, sąsiadami, Mikołajem Kopernikiem, a nawet z mieszkańcami odległej Japonii. Przybliża ona tematykę pokrewieństwa, zróżnicowania etnicznego oraz etapy zasiedlania Ziemi. Na koniec tej świetnej przygody załoga zaprasza na pokład promu i do powrotu do ziemskiej teraźniejszości.

A w niej Park Rozrywki z Jurajską Plażą, łódkami, rowerami wodnymi, wielką huśtawką w kształcie pirackiego statku, kolejką górską Gąsienica i oblegane przez dzieciarnię gokarty. Na terenie Jura Parku jest też wielki plac zabaw z huśtawkami, ściankami wspinaczkowymi i wszelkimi atrakcjami dla młodszych i starszych dzieci oraz część rekreacyjno-gastronomiczna.

JuraPark Krasiejów

Testing Attractions

Tekst i zdjęcia: GRZEGORZ MICUŁA