Tradycyjna kuchnia koreańska: Samgyeopsal gui

Innymi słowy boczek grillowany. Jedna z najpopularniejszych potraw biesiadnych Koreańczyków. Wiem, u nas boczek uchodzi na, prawie, ostatnie zło dietetyczne. Nie da się jednak ukryć, że walory kulinarne ma niezastąpione. Nic więc dziwnego, że w wielu krajach azjatyckich uchodzi za prawdziwy przysmak. Zwłaszcza umiejętnie przyrządzony i podany. A więc do dzieła!

Do przygotowania samgyeopsal gui potrzebujemy:

  • boczek wieprzowy; nieważne czy w plastrach (sami możemy je wykroić), czy w jednym kawałku;
  • sól;
  • pieprz zmielony;
  • dodatki do grillowania (wedle uznania np. duże kawałki kimchi, pieczarki, ząbki czosnku, szalotki itp.);
  • dodatki do podawania (wedle uznania, np. liście kapusty pekińskiej z wyciętymi grubszymi łodygami ewentualnie liście sałaty, ugotowany ryż, pasty gochujang lub samjang, zielone lub czerwone papryczki chili).

Samgyeopsal gui przygotowujemy w sposób następujący:

1. Z boczkiem w plastrach nie ma problemu. Jeśli dysponujemy jednym kawałkiem możemy go sami na plastry pokroić lub na grubsze kawałki (ok. 1-1,5 cm szerokości). W tym drugim przypadku trzeba pamiętać, że kawałki te grillujemy z każdej strony, a potem przekrawamy na mniejsze kawałki i „dopieczamy”. Korzyść taka, że – dla smakoszy – tłuszcz ze środka się nie wytapia i mięso jest bardziej soczyste.

2. Rozgrzewamy patelnię do grillowa (lub specjalną patelnię przystosowaną do użycia na kuchence gazowej lub elektrycznej). W przypadku grilla węglowego zalecam pieczenie na tackach. Rozkładamy kawałki boczki i pieczemy. Do boczku można dodać większe kawałki kimchi (z kapusty), pokrojone pieczarki, ząbki czosnku (obranego lub w łupinach), przekrojone szalotki.

3. Dopieczamy wszystkie składniki i właściwie gotowe.

A teraz samo jedzenie. Jak przystało na kuchnię biesiadną, każdy może brać z patelni kawałki, które mu się podobają (dodatkowo podajemy wtedy oddzielnie ugotowany ryż i dodatki (kimchi, pokrojone kawałki papryczek chili, kawałki szczypioru.

Można też kawałki boczku układać na rozłożonych na dłoni liściach sałaty lub kapusty pekińskiej, dodać trochę boczku, czosnek, pasty gochujang lub samjang (ta pierwsza jest znacznie ostrzejsza) i na co jeszcze mamy ochotę, wszystko zawinąć w coś na kształt „kanapki” lub w małe kęski na raz i…. zajadać się!

요리사

PolecaMY również:

GalbiMusaengchaeDomi yangnyeom guiGodeungeo mujorimChamchijeonGodeungeo guiPpyeo haejanggukBaechu doenjang gukSoegogi mugukOi naeggukMiyeok gukSukju namulHobak namulGosari namulGaji namulMindeulle muchimKongnamul guk,  Gochu jangajjiTteokgukOi bokkeumJeyuk bokkeumHobakjeon 2HobakjeonJeonOi naenggukTteokbokkiDubujorimDakkangjungOjingeo bokkeumJapchaeBulgogi