Kopernik zaprasza pasjonatów filmu i nauki

Plenerowe Kino Letnie w Centrum Nauki Kopernik to spotkania filmowe, które odbywają się w piątki. Każdy seans poprzedza rozmowa z ekspertem, którego praca związana jest z tematyką filmu. W tym roku przygotowano dwa cykle tematyczne – Ruch (w lipcu) oraz Człowiek mechaniczny (w sierpniu).

Prezentowane filmy poruszają ważne tematy społeczne, a także dotyczą aktualnych zmian kulturowych i cywilizacyjnych. Filmy wyświetlane są w oryginalnych wersjach językowych z polskimi napisami.

Kiedy? W każdy piątek lata, począwszy od 29 czerwca do 31 sierpnia 2018. Start o godz. 21.00.

Gdzie? Scena letnia CNK, na tyłach centrum. W przypadku złej pogody impreza przenoszona jest do wnętrza budynku. Wstęp wolny, do wyczerpania miejsc.

29 czerwca – Najdalej

Jesienią 1977 roku NASA wystrzeliła w kosmos bliźniacze sondy Voyager. Dziś znajdują się one już poza Układem Słonecznym. Te najodleglejsze od Ziemi sztuczne obiekty wciąż działają i przesyłają nam dane z przestrzeni międzygwiezdnej. Na pokładzie sond umieszczono między innymi złote płyty z dźwiękami i obrazami z naszej planety, przeznaczone dla pozaziemskich cywilizacji.

Dokument przypomina o jednym z największych projektów w historii ludzkości. Przedstawia ludzi, których niczym nieograniczona wyobraźnia doprowadziła do powstania programu Voyager. Pokazuje wspomnienia z czasów złotego wieku amerykańskiej ciekawości i chęci eksplorowania tego, czego nie widać.

Reż. Emer Reynolds, Irlandia, 2017, 121 min.

Prelegent: Jakub Falaciński – psycholog, wynalazca. Współzałożyciel fundacji EXORiON, której misją jest testowanie eksperymentalnych technologii i innowacyjnych rozwiązań w warunkach ekstremalnych. Organizator pierwszej polskiej misji analogowej na Marsa – Exo17 – w amerykańskim habitacie Mars Desert Research Station, na pustyni w Utah, w marcu 2017.

Aby realizować swoje marzenia o podboju kosmosu, utworzył na Uniwersytecie SWPS w Warszawie Koło Naukowe Psychologii Lotniczej i Kosmicznej, którym kierował w latach 2011-2015. Podczas swojej pierwszej marsjańskiej misji analogowej AMADEE-2015, zorganizowanej przez Austrian Space Forum (OeWF), testował własny wynalazek – prysznic mgłowy FOG dla astronautów.

6 lipca – Sól ziemi

Brazylijski fotograf Sebastiao Salgado podróżował po świecie przez 40 lat. Dokumentował życie ludzi w okresach dramatycznych zmian, będąc tym samym świadkiem najważniejszych wydarzeń na świecie: konfliktów wojennych, klęsk głodu i przymusowych emigracji. Sławę przyniosły mu cykle fotografii poświęcone kondycji człowieka.

W projekcie fotograficznym poświęconym pięknu Ziemi po raz pierwszy odszedł od fotografii społecznej na rzecz dokumentowania terenów nietkniętych przez zachodnią cywilizację, gdzie bez przeszkód nadal rozwija się fauna i flora. Film pokazuje życie Sebastiao Salgado i jego prace, dzięki którym stał się jednym z najsłynniejszych fotografów na świecie. Poznajemy Salgado z perspektywy jego syna, Juliana, oraz Wima Wendersa, współreżysera filmu i fotografa.

Reż. Wim Wenders, Juliano Ribeiro Salgado, Niemcy, 2014, 110 min.

Prelegentka: Joanna Kinowska – historyk sztuki, specjalizuje się w fotografii. Pracuje w Służewskim Domu Kultury. Niezależna kuratorka wystaw fotograficznych, edytorka fotoksiążek. Autorka tekstów o fotografii, współpracuje z Przekrojem, Digital Camera Polska i Fotopolis.pl. Prowadzi autorskiego bloga na temat kultury fotograficznej miejscefotografii.blogspot.com. Wykładowca Akademii Fotografii (historia fotografii, fotoedycja).

13 lipca – Ginący świat

Blisko połowa gatunków zwierząt na Ziemi zagrożona jest dziś wyginięciem. W tym my sami. Naukowcy są przekonani, że dzień zagłady nadchodzi i biją na alarm. Podejmują wyścig z czasem, aby zatrzymać masowe wymieranie fauny i flory.

Zdobywca Oscara za film „Zatoka delfinów”, były fotograf „National Geographic”, Louie Psihoyos postanowił aktywnie przyłączyć się do tego działania. W swoim spektakularnym pod względem wizualnym filmie przedstawia hipnotyczny i niezwykle przekonujący obraz życia na Ziemi. Skłania nas do zastanowienia się nad losem planety i żyjącej na niej fauny i flory. Wykorzystując najnowszą technologię, Psihoyos pokazuje, że rozprzestrzenianie się homo sapiens spowodowało największe wymieranie gatunków od czasu zagłady dinozaurów.

Jego zdaniem przeludnienie, globalizacja i przemysł hodowlany to główne przyczyny tego zjawiska. Jesteśmy jedynymi organizmami, które mogą powstrzymać nadciągającą katastrofę. Czy uda nam się sprostać temu wyzwaniu?

Reż. Louie Psihoyos, USA, 2015, 95 min.

Prelegentka: Katarzyna Jagiełło – ekspertka Greenpeace ds. różnorodności biologicznej. Koordynatorka kampanii poświęconej ochronie owadów zapylających, współtwórczyni akcji „Adoptuj Pszczołę”. Członkini Rady ds. Rolnictwa Ekologicznego przy Ministrze Rolnictwa. Zaangażowana w ochronę mórz i oceanów instruktorka nurkowania, tłumaczka, podróżniczka, aktywistka. W kwietniu 2016 roku przez kilka dni okupowała dach Ministerstwa Środowiska pod hasłem „Cała Puszcza parkiem narodowym”, a w 2017 roku blokowała harwestery wycinające drzewa w puszczy. Nie spocznie, póki cała Puszcza nie zostanie objęta ochroną, na jaką zasługuje.

20 lipca – Niewidzialny wróg

W XXI wieku wszyscy jesteśmy ze sobą połączeni. Wzrost liczby ludności, masowa urbanizacja, wycinka lasów, zmiana klimatu i wzmożona turystyka znacznie zwiększyły ryzyko rozprzestrzenienia się i mutacji znanych chorób, a także pojawienia się nowych.

W filmie poznajemy ludzi, którzy zetknęli się z epidemiami – lekarzy, epidemiologów, pacjentów. Analizując niedawne epidemie wirusa Ebola, grypy i Ziki poznajemy najlepsze i najgorsze ludzkie odruchy, które wykraczają daleko poza sferę choroby i śmierci.

Reż. Janet Tobias, USA, Brazylia, Kambodża, Chiny, Kongo, Niemcy, Liberia, Sierra Leone, Singapur, Szwajcaria, Tajlandia, Wielka Brytania, 2017, 97 min.

Prelegent: dr med. Paweł Grzesiowski – doktor nauk medycznych, specjalista pediatra, immunolog, wakcynolog, ekspert w dziedzinie profilaktyki zakażeń, w tym zakażeń szpitalnych. Sekretarz Pediatrycznego Zespołu Ekspertów ds. Programu Szczepień Ochronnych przy Ministerstwie Zdrowia. Prezes Fundacji Instytut Profilaktyki Zakażeń, Dyrektor Centrum Medycyny Zapobiegawczej i Rehabilitacji w Warszawie. Wykładowca akademicki, m.in. na Wydziale Zdrowia Publicznego Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. Autor lub współautor 260 publikacji naukowych w krajowych i zagranicznych czasopismach medycznych. Popularyzator wiedzy medycznej, laureat nagrody „Wielkiego Edukatora” Stowarzyszenia Dziennikarzy dla Zdrowia.

27 lipca – Podróże przyszłości (pokaz specjalny Planete +)

Film ukazuje obiecujące wizje nowych środków transportu. Coraz częściej mówi się np. o Hyperloop, pociągu przyszłości, który miałby przemieszczać się szybciej niż dźwięk. Może póki co brzmi to nieprawdopodobnie, niczym nonszalanckie wyzwanie rzucone prawom fizyki, ale naukowcy i przedsiębiorcy z całego świata pracują nad tym, by utopijna wizja już wkrótce stała się rzeczywistością – sama idea pochodzi w końcu od miliardera Elona Muska.

Współczesne osiągnięcia technologiczne umożliwiają nam coraz dalsze i szybsze podróżowanie – co bynajmniej nie jest obojętne dla światowej gospodarki – jednocześnie ujawniając słabe strony naszych tradycyjnych środków transportu: stosunkowo niską wydajność, niepewność i szkodliwość dla środowiska naturalnego.

Reż. Tamar Baumgarten, Niemcy/Francja, 2017, 52 min.

3 sierpnia – Metropolis

Jeden z pierwszych filmów, w którym pojawia się idea robota. Genialny wynalazca pracuje nad stworzeniem robotnika przyszłości – mechanicznego człowieka, który nigdy się nie męczy i nie psuje. Skonstruowany przez niego robot Maria spełnia najgorsze nawet życzenia swojego właściciela.

„Metropolis” to jeden z nielicznych filmów uznanych przez UNESCO za szczególnie wartościowe historycznie. To kultowe dzisiaj dzieło niemieckiego ekspresjonizmu miało jednak wyjątkowego pecha – oryginalne taśmy uległy zniszczeniu, a nagrane materiały odnaleziono dopiero 80 lat później. Druga premiera filmu odbyła się zaledwie osiem lat temu na festiwalu w Berlinie.

Reż. Fritz Lang, Niemcy, 1927, 153 min.

10 sierpnia – Lo i stało się. Zaduma nad światem w sieci

Kiedy będziemy mogli tweetować myśli? Czy istnieją jeszcze miejsca, gdzie nie docierają fale elektromagnetyczne? Ten film to biografia Internetu.

Reżyser śledzi jego historię począwszy od narodzin w roku 1969 i zastanawia się nad wpływem globalnej sieci na społeczeństwo. Prowadzi widzów poprzez szereg prowokacyjnych rozmów, które pokazują, w jaki sposób internet przekształcił praktycznie wszystkie elementy realnego świata – od biznesu, przez edukację, podróże kosmiczne, po opiekę zdrowotną i w końcu osobiste relacje.

Reż. Werner Herzog, USA, 2016, 97 min.

17 sierpnia – AlphaGo

W 1997 roku program komputerowy Deep Blue pokonał w pojedynku szachowego mistrza świata Garriego Kasparowa. Niespełna dwie dekady później odbył się pojedynek między algorytmem AlphaGo a człowiekiem w starochińską grę go, uważną za najtrudniejszą strategiczną grę planszową na świecie. 18-krotny mistrz świata Lee Sedol został pokonany przez maszynę. Ludzka inteligencja przegrała ze sztuczną inteligencją.

Przy okazji pokazu dokumentu „AlphaGo” dowiemy się, czym jest sztuczna inteligencja, algorytmy i uczenie maszynowe. Jak sztuczna inteligencja się uczy? Jaką kombinację technik zastosowano w algorytmie AlphaGo, że był tak skuteczny? Czego człowiek może się nauczyć od AlphaGo? Jak osiągnięcia AplhaGo można przełożyć na praktyczne czy bliższe życia dziedziny?

Reż. Greg Kohs, USA, 2017, 90 min.

24 sierpnia – Creative Control

David, którego gra reżyser i scenarzysta filmu, to uzależniony od technologicznych nowinek, przemęczony pracownik agencji reklamowej. Przygotowuje kampanię o okularach nowej generacji, dających dostęp do rozszerzonej rzeczywistości. Jego związek z Juliette, instruktorką jogi, przechodzi kryzys. Zazdrości swojemu kumplowi Wimowi, fotografowi mody, wspaniałego życia z seksowną Sophie. Tworzy więc przy pomocy okularów Augmenta… bardzo udanego awatara Sophie.

Granice między fantazją a rzeczywistością zacierają się. A namiętności sięgają zenitu i sprawy wymykają się spod kontroli. Film jest rodzajem egzystencjalnej satyry. Ukazuje kondycję współczesnego społeczeństwa, w którym człowiek, poddając obserwacji i manipulacji swoje najintymniejsze pragnienia, staje się zarówno aktorem, jak i własnym widzem.

Reż. Benjamin Dickinson, USA, 2015, 97 min.

31 sierpnia – Cyborgi wśród nas

W dokumencie w świat ludzi-maszyn wprowadza nas Neil Harbisson, urodzony w Wielkiej Brytanii muzyk i artysta pochodzenia katalońskiego – pierwszy oficjalnie uznany ludzki cyborg, który „widzi” podczerwień i ultrafiolet.

Chory na achromatopsję – rzadką chorobę genetyczną siatkówki, objawiającą się między innymi ślepotą barw – Neil rozpoznaje kolory, a nawet widzi te, które nie są dostępne zwykłym ludziom, a to dzięki wszczepionym specjalnym implantom i wystającej z głowy antence. „Cyborgs among us” zabiera nas w wędrówkę po całym świecie, pozwalając poznać bohaterów, dla których technologia to nieodłączna część organizmu, rozszerzająca ich ludzkie możliwości.

Reż. Rafel Duran Torrent, Hiszpania, 2017, 90 min.