Tradycyjna kuchnia koreańska: Musaengchae

Saengchae to ogólny termin dla potraw podobnych do naszych sałatek przygotowanych z niegotowanych warzyw. Tę najbardziej popularną w Korei przyrządzana jest z białej rzodkwi (daikon), i stąd musaengchae.

Danie to może być zarówno dodatkiem do innych, ich składnikiem, jak choćby w przypadku  bibimbap, czy uzupełnienie np. bossam – kęsków mięsa zawijanych w sałatę, kapustę lub pachnotkę.

Pikantną wersję musaengchae można uznać za świeżą (nieprzefermentowaną) kimchi i doskonale zastępuje pierwowzór. Nie ma więc co czekać, do roboty…

Do przygotowania musaengchae potrzebujemy:

  • dwie duże białe rzodkwie;
  • pęczek szczypioru;
  • główkę czosnku;
  • sól morską;
  • cukier;
  • ocet spirytusowy;
  • gochugaru (drobno zmielona czerwona papryka chili)
  • sezam biały i czarny (ziarna);
  • opcjonalnie: małą marchewkę, sos rybny.

Musaengchae przygotowujemy w sposób następujący:

Rzepy dokładnie myjemy i obieramy. Następnie kroimy w cienkie słupki (można oczywiście skorzystać z odpowiedniej maszynki. Pokrojoną rzepę przekładamy do naczynia, solimy (ok. 1 łyżeczki) mieszamy i odstawiamy na ok. 30 min. W tym czasie słupki naszej rzepy powinny lekko zmięknąć i puścić sok. Następnie płuczemy rzepę dokładnie pod bieżącą wodą, a płukaną zalewany woda i odstawiamy na ok. godzinę. W tym czasie rzepa powinna pozbyć się nie dla wszystkich przyjemnego zapachu.

Wariant I

1. W tym czasie przygotowujemy zalewę. W 8 łyżkach octu dokładnie rozpuszczamy 8 łyżek cukru. Sprawdzamy smak i jeśli uznajemy, że kwasowość jest za duża, dodajemy 1-2 łyżki cukru, a później można jeszcze dolać przegotowanej wody.

2. Dokładnie odsączany z wody część pokrojonej rzepy, przekładamy do pojemnika i dodajemy przygotowaną zalewę. Dopychamy rzepę, aby została całkowicie pokryta płynem i wstawiamy do lodówki. Im dłużej tam stoi, tym jest lepsza. Podajemy osączoną z zalewy i posypaną ziarnami czarnego sezamu

Pokroją i „wymoczoną” rzepę można uzupełnić pokrojoną w drobne słupki marchewką. Wymieszać i dopiero zaleć zalewą.

Wariant II

1. W czasie, kiedy rzepa „odpoczywa sobie” w wodzie przygotowujemy kolejne składniki. Szczypior myjemy, osuszamy i kroimy na kawałki długości 2-3 cm. Ząbki czosnku obieramy i drobniutko kroimy lub wyciskamy.

2. Rzepę odsączamy dokładnie z wody, dodajemy czosnek, gochugaru i szczypior.

3. Całość dokładnie mieszamy Możemy w tym momencie dodać łyżeczkę, dwie sosu rybnego.

4. Podajemy posypana ziarnami białego sezamu.

Jak już wspominałem, przygotowana w ten sposób rzepa może z powodzeniem zastąpić kimchi. Ale oczywiście o wiele lepsza jest po kilku dnia, a przechowujemy ją oczywiście w lodówce.

요리사

PolecaMY również:

Domi yangnyeom guiGodeungeo mujorimChamchijeonGodeungeo guiPpyeo haejanggukBaechu doenjang gukSoegogi mugukOi naeggukMiyeok gukSukju namulHobak namulGosari namulGaji namulMindeulle muchimKongnamul guk,  Gochu jangajjiTteokgukOi bokkeumJeyuk bokkeumHobakjeon 2HobakjeonJeonOi naenggukTteokbokkiDubujorimDakkangjungOjingeo bokkeumJapchaeBulgogi