Tradycyjna kuchnia koreańska: Musaengchae

Saengchae to ogólny termin dla potraw podobnych do naszych sałatek przygotowanych z niegotowanych warzyw. Tę najbardziej popularną w Korei przyrządzana jest z białej rzodkwi (daikon), i stąd musaengchae.

Danie to może być zarówno dodatkiem do innych, ich składnikiem, jak choćby w przypadku  bibimbap, czy uzupełnienie np. bossam – kęsków mięsa zawijanych w sałatę, kapustę lub pachnotkę.

Pikantną wersję musaengchae można uznać za świeżą (nieprzefermentowaną) kimchi i doskonale zastępuje pierwowzór. Nie ma więc co czekać, do roboty…

Do przygotowania musaengchae potrzebujemy:

  • dwie duże białe rzodkwie;
  • pęczek szczypioru;
  • główkę czosnku;
  • sól morską;
  • cukier;
  • ocet spirytusowy;
  • gochugaru (drobno zmielona czerwona papryka chili)
  • sezam biały i czarny (ziarna);
  • opcjonalnie: małą marchewkę, sos rybny.

Musaengchae przygotowujemy w sposób następujący:

Rzepy dokładnie myjemy i obieramy. Następnie kroimy w cienkie słupki (można oczywiście skorzystać z odpowiedniej maszynki. Pokrojoną rzepę przekładamy do naczynia, solimy (ok. 1 łyżeczki) mieszamy i odstawiamy na ok. 30 min. W tym czasie słupki naszej rzepy powinny lekko zmięknąć i puścić sok. Następnie płuczemy rzepę dokładnie pod bieżącą wodą, a płukaną zalewany woda i odstawiamy na ok. godzinę. W tym czasie rzepa powinna pozbyć się nie dla wszystkich przyjemnego zapachu.

Wariant I

1. W tym czasie przygotowujemy zalewę. W 8 łyżkach octu dokładnie rozpuszczamy 8 łyżek cukru. Sprawdzamy smak i jeśli uznajemy, że kwasowość jest za duża, dodajemy 1-2 łyżki cukru, a później można jeszcze dolać przegotowanej wody.

2. Dokładnie odsączany z wody część pokrojonej rzepy, przekładamy do pojemnika i dodajemy przygotowaną zalewę. Dopychamy rzepę, aby została całkowicie pokryta płynem i wstawiamy do lodówki. Im dłużej tam stoi, tym jest lepsza. Podajemy osączoną z zalewy i posypaną ziarnami czarnego sezamu

Pokroją i „wymoczoną” rzepę można uzupełnić pokrojoną w drobne słupki marchewką. Wymieszać i dopiero zaleć zalewą.

Wariant II

1. W czasie, kiedy rzepa „odpoczywa sobie” w wodzie przygotowujemy kolejne składniki. Szczypior myjemy, osuszamy i kroimy na kawałki długości 2-3 cm. Ząbki czosnku obieramy i drobniutko kroimy lub wyciskamy.

2. Rzepę odsączamy dokładnie z wody, dodajemy czosnek, gochugaru i szczypior.

3. Całość dokładnie mieszamy Możemy w tym momencie dodać łyżeczkę, dwie sosu rybnego.

4. Podajemy posypana ziarnami białego sezamu.

Jak już wspominałem, przygotowana w ten sposób rzepa może z powodzeniem zastąpić kimchi. Ale oczywiście o wiele lepsza jest po kilku dnia, a przechowujemy ją oczywiście w lodówce.

요리사

PolecaMY również:

Domi yangnyeom guiGodeungeo mujorimChamchijeonGodeungeo guiPpyeo haejanggukBaechu doenjang gukSoegogi mugukOi naeggukMiyeok gukSukju namulHobak namulGosari namulGaji namulMindeulle muchimKongnamul guk,  Gochu jangajjiTteokgukOi bokkeumJeyuk bokkeumHobakjeon 2HobakjeonJeonOi naenggukTteokbokkiDubujorimDakkangjungOjingeo bokkeumJapchaeBulgogi

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *