Bezpłatne wczasy dla ubogich i niepełnosprawnych

Wybory (samorządowe, parlamentarne) zbliżają się szybkimi krokami. I pewnie niejeden Polak zastanawia się, co tym razem zaoferują nam rządzący w ramach akcji „plus”.

A może „Wakacje plus”? Tak, to nie pomyłka, chociaż rzetelnie trzeba przyznać, że darmowe wakacje zostały już wymyślone. Gdzie? Ano w Portugalii! Tamtejszy rząd uruchomił właśnie projekt kierowania osób ubogich na bezpłatne wczasy. Warunkiem udziału w programie jest wyjazd na urlop poza sezonem wakacyjnym.

Wcześniej sąsiednia Hiszpania wymyśliła wczasy dla „55 plus”. Poza sezonem seniorzy w wieku ponad 55 lat mogli wypoczywać, na bardzo promocyjnych warunkach, w wielu renomowanych ośrodkach. Warto przy okazji wspomnieć, że z hiszpańskiego programu skorzystało również wielu Polaków.

Ale wracając do pomysłu portugalskiego. Ich projekt skierowany jest nie tylko do najuboższych. Jak poinformowało portugalskie ministerstwo pracy i opieki społecznej, poza osobami ubogimi, które ukończyły 55. rok życia, z nowego programu skorzystać mogą też osoby niepełnosprawne.

Aby skorzystać z gratisowego programu wczasów na terytorium Portugalii, konieczne jest złożenie odpowiednio wypełnionych wniosków. Niezbędne jest załączenie potwierdzenia niepełnosprawności lub niskich dochodów.

Przedstawiciel fundacji Inatel ujawnił, że gratisowe wczasy będą organizowane jedynie w maju oraz we wrześniu. Według Precili Pinto, matki osoby niepełnosprawnej z aglomeracji lizbońskiej, oferowana przez portugalski rząd inicjatywa jest pozytywnym sygnałem dostrzegania przez władze licznego grona osób, które nie mają środków na wyjazd na urlop.

Zgodnie z programem bezpłatnych wczasów w Portugalii pierwszeństwo w dostępie do nich mają osoby ubogie, których miesięczne dochody nie przekraczają kwoty 429 euro. I to jest ta podstawowa różnica w filozofii „Program plus” miedzy rządzącymi na Półwyspie Iberyjskim a tymi znad Wisły.

Polska, jako „europejski tygrys gospodarczy” (sic!), ma bardzo szeroki gest i jeżeli już decyduje się na „coś plus”, to – a dlaczego by nie? – dla każdego. Więc to może i dobry pomysł, aby zafundować wszystkim Polakom darmowe wczasy? Z tym, że coś to za bardzo pachnie głębokim PRLem. Przypominamy, że wówczas działał Fundusz Wczasów Pracowniczych, a korzystający z niego za 2-tygodniowe wczasy płacili symboliczną złotówkę.

(rok)