Akademia kimchi: Mul kimchi

Europa i Ameryka odkryły kimchi w połowie lat 80. ubiegłego wieku. Jednym powodem było ogólne zainteresowanie kuchniami krajów azjatyckich, w tym również koreańskiej. Drugim – stale wzrastająca liczba emigrantów oraz pracowników firm koreańskich, które powoli, ale systemicznie pojawiają się na gospodarczej mapie całego świata. Poza tym kimchi to naprawdę samo zdrowie. Specyficzny sposób kiszenia powoduje, że potrawa ta bogata jest w witaminy A, C i PP oraz komplety zestaw witam z grupy B. Duże znaczenie mają również znajdujące się w kimchi aminokwasy, magnez, jod, fosfor i wapń. Wprowadzanie jej na stałe do naszego jadłospisu wspomaga procesy trawienne, odkaża przewód pokarmowy poprzez przywracanie mu równowagi kwasowo-zasadowej. I co chyba najważniejsze: likwiduje nadwyżki złego cholesterolu we krwi oraz wspomaga wszelkie cud diety odchudzające. A więc nie ma się co zastanawiać…

mul0

Do przygotowania mul kimchi potrzebujemy:

  • 3 białe rzodkwie (czasem pojawia się jako biała rzepa), tzw. daikonu;
  • 2 duże kapusty pekińskie;
  • trzy ostre papryczki chili (pamiętajmy, że czerwone są ostrzejsze od zielonych; można więc np. wziąć jedną czerwoną i dwie zielone, albo dwie czerwone i jedną zieloną, albo w tylko jednokolorowe);
  • korzeń imbiru;
  • co najmniej główkę czosnku;
  • 2 pęczki grubego szczypioru lub 3 dymki ze szczypiorem;
  • przyprawy: sól, chili w proszku;
  • chustę jedwabną(!).

Mul kimchi przyrządzamy w sposób następujący:

mul11. Rzodkwie obieramy i kroimy w grube plastry, a potem w poprzek na cienkie.

mul22. Kapustę pekińską kroimy najpierw wzdłuż na ćwiartki, a potem w poprzek na małe kawałki. Mieszamy pokrojone kapustę i rzodkwie, solimy i odstawiamy na ok. 10 minut.

mul33. Papryczki, korzeń imbiru (po obraniu) oraz ząbki czosnku siekamy na cienkie paski. Oczywiście ilość tych składników podana jest „modelowo”; jeśli ktoś lubi więcej czosnku, dodaje go więcej. Pokrojone składniki dodajemy do kapusty i rzodkwi.

mul44. Kroimy szczypior (lub ten od dymki) na kawałki ok. 5 cm i dodajemy do warzyw.

mul55. Całość zalewamy wodą (przegotowaną i schłodzoną). Nawet wśród Koreańczyków zdania są podzielone; jedni lubią jej więcej, inni mniej. Generalnie mężczyźni preferują tę pierwszą opcję. Dodatkowym atutem jest to, że później, w szczególnie upalne dni traktują ją jako doskonały napój orzeźwiający.

mul66. I to już prawie koniec. Pozostało tylko wysypać na chusteczkę chili w proszku, skręcić ją i zanurzyć w misie z naszym kimchi. Zyskuje ono wtedy nie tylko ładny kolor, ale i dodatkowe walory smakowe. Ile chili? Wedle uznania; może na początek nie ryzykujmy, ale z drugiej strony zawsze możemy dodać, wody, soli i złagodzić ostrość.

Tak przygotowane kimchi powinniśmy odstawić do lodówki na trzy, cztery dni. Wszystkie składniki będą miały wtedy szansę wzajemnie się „przegryźć”, a poza tym pamiętajmy, że kimchi to jednak kiszonka.

요리사

Mu kimchi, Pa kimchi