Tradycyjna kuchnia koreańska: Domi yangnyeom gui

Zawsze, kiedy tylko trafię na jakąś rybę (nie ukrywam, że cena też odgrywa rolę) kupuję czasem w ilościach szalonych (np. 2-3 kg), nie zastanawiając się nawet, na co je potem przerobię. Ale na doradę polowałem już od dłuższego czasu. Nieważne, czy z gatunku królewskiej czy czerwonej; obie nadają się tak samo. Znaczy się nadają się do przygotowania domi yangnyeom gui (도미양념구이), czyli jak sama nazwa wskazuje: smażonej dorady z dodatkiem specjalnie przygotowanego sosu (yangnyeomjang). Danie tylko z pozoru wygląda na skomplikowane, a prawdziwą frajdą może być przygotowywanie go wspólnie, z zaproszonymi przyjaciółmi.

Do przygotowania domi yangnyeom gui potrzebujemy:

  • świeże dorady (ilość uzależniona jest od biesiadników, ale ponieważ nie jest to raczej ryba należąca do ogromnych, a powodzeniem można założyć, że jedna, dwie na osobę w zupełności wystarczą);
  • tłuszcz do smażenia;
  • mąkę;
  • sól;
  • pęczek grubego szczypioru (może być ten od dymki);
  • dwa strąki papryki chili (wolę czerwoną, bo ładnie komponuje się kolorowo z pozostałymi składnikami, choć zielona jest bardziej soczysta);
  • kilka ząbków czosnku;
  • sos sojowy;
  • olej sezamowy;
  • ziarna sezamu.

Domi yangnyeom gui przygotowujemy w sposób następujący:

1. Rybę sprawiamy (skrobiemy z łusek i pozbawiamy wnętrzności), a następnie dokładnie myjemy i osuszamy. Poszczególne grzbiety ryb nacinamy poprzecznie z  obu stron (im nacięcia będą głębsze, tym lepiej potem ryba się usmaży, a i sos łatwiej będzie mógł docierać do mięsa). Ryby solimy (wystarczy z zewnątrz) i odstawiamy na godzinę dwie.

2. Dwie gałązki szczypioru, ząbki czosnku (oczywiście wcześniej obrane) oraz papryczki chili kroimy na drobne kawałki.

3. Pokrojone dodatki przesypujemy do jednego naczynia, dodajemy dwie łyżki ziaren sezamu, 4-6 łyżek sosu sojowego oraz dwie łyżki oleju sezamowego. Całość dokładnie mieszamy i odstawiamy.

4. Wracamy do naszych ryb. Każdy kawałek dokładnie oprószamy mąka. Najlepiej posypać nią ryby i dokładnie wklepać, a potem otrząsnąć pozostałość.

5. Na patelni rozgrzewamy tłuszcz i smażymy ryby z obu stron do mocnego zarumienienia. W trakcie smażenia przykrywamy ryby przykrywką lub folią metalową nałożoną na patelnię. W ten sposób smażone ryby bardziej „się otworzą”.

6. Usmażone przekładamy na talerz i dokładnie polewamy przygotowanymi wcześniej sosem. Szczególnie miejsca wcześniejszego ich nakrojenia. I gotowe.

Przygotowaną w ten sposób doradę możemy podawać z ryżem i np. kimchi jako oddzielne danie. Może ona stanowić również element całego przyjęcia, w trakcie którego na stole będą pojawiać się kolejno inne koreańskie specjały…

요리사

PolecaMY również:

Godeungeo mujorimChamchijeonGodeungeo guiPpyeo haejanggukBaechu doenjang gukSoegogi mugukOi naeggukMiyeok gukSukju namulHobak namulGosari namulGaji namulMindeulle muchimKongnamul guk,  Gochu jangajjiTteokgukOi bokkeumJeyuk bokkeumHobakjeon 2HobakjeonJeonOi naenggukTteokbokkiDubujorimDakkangjungOjingeo bokkeumJapchaeBulgogi