Tam, gdzie Beethoven mieszkał w Wiedniu, jest muzeum

Życie i twórczość Ludwiga van Beethovena są nierozerwalnie związane z Wiedniem. Kompozytor przybył do miasta w 1792 r., aby uczyć się u Mozarta, przez 35 lat Wiedeń był głównym ośrodkiem życiowym Ludwiga van Beethovena.

W mieście do dziś pozostało wiele różnorodnych śladów jego obecności: pomniki, tablice pamiątkowe, miejsca zamieszkania. Najnowszą atrakcją dla melomanów jest nowo otwarte Muzeum Ludwiga van Beethovena, które korzysta z najnowszych osiągnięć naukowych w celu prezentacji życia i twórczości tego kompozytora.

Wiedeń od lat uznawany jest za światową stolicę muzyki, ale dopiero od niedawna można tu zwiedzać nowe Muzeum Ludwiga van Beethovena. Placówka położona przy Probusgasse 6, (dzisiaj 19. dzielnica Wiednia, wcześniej był to podwiedeński kurort Heiligenstadt) to jedno z trzech miejsc, gdzie Beethoven mieszkał podczas swego pobytu w Wiedniu.

Budynek został odrestaurowany, przekształcony i otwarty jako Muzeum Beethovena. Na zwiedzających czeka fascynująca ścieżka muzealna z mnóstwem informacji o historii Wiednia i działalności muzycznej Beethovena. Na powierzchni 265 m2, w 14 salach wystawowych, prezentowane są kolejne etapy życia i twórczości muzycznej kompozytora, od momentu przyjazdu z Bonn.

Wystawione są przedmioty osobiste m.in. ówczesne aparaty słuchowe, których używał Beethoven, ale też bardziej oryginalne eksponaty jak jajka, które symbolizują wybuchowy charakter twórcy. Przy odpowiednio przygotowanych stanowiskach można odsłuchać akustyczne wrażenia z postępującej głuchoty muzyka.

Na początku XIX wieku Heiligenstadt był niezależną wioską uprawy winorośli. Łaźnie mineralne spowodowały rozwój tego rejonu, który znajduje się w sąsiedztwie parku Heiligenstädter. Kąpiele w bogatej w minerały wodzie, przyciągały licznych gości uzdrowiskowych, w tym wybitne postaci wiedeńskiego życia kulturalnego.

Lokalizacja muzeum ma bezpośredni związek z problemami kompozytora, który tutaj starał się wyleczyć, a przynajmniej złagodzić zaburzenia słuchu. Pracował tu nad kilkoma z najważniejszych swoich dzieł m.in. trzema sonatami fortepianowymi, oratorium „Chrystus na Górze Oliwnej” czy pierwszymi szkicami późniejszej III. Symfonii „Eroica”.

Tu też sporządził (niewysłany) list do braci, tzw. testament heiligenstadzki. „Heiligenstädter Testament”, to skierowany do brata list, który nigdy nie został wysłany. Beethoven wyrażał w nim rozpacz z powodu postępującej głuchoty, co dla muzyka i kompozytora było wielkim, życiowym dramatem.

Ludwig van Beethoven (1770 – 1827)

– kompozytor i pianista, ostatni z tzw. klasyków wiedeńskch, zarazem prekursor romantyzmu w muzyce, uznawany za powszechnie za jednego z największych twórców muzycznych wszech czasów. Urodzony w Bonn, już w młodości przeniósł się do Wiednia, gdzie uzyskał reputację pianisty wirtuoza, a następnie wybitnego kompozytora. Dramatem Beethovena było, że już około 25. roku życia zaczął tracić słuch, okazał jednak wielką siłę ducha i nie zaprzestał tworzenia i wykonywania swoich dzieł, nawet, gdy już całkowicie ogłuch.

Światową popularność Beethoven zawdzięcza przede wszystkim swym dziewięciu symfoniom, chociaż równie przełomowe jest znaczenie jego sonat i wariacji fortepianowych oraz muzyki kameralnej, w tym przede wszystkim kwartetów smyczkowych. Muzyka Beethovena łączy intensywność uczuć z doskonałością formy; wyraża się w niej apoteoza wolności i godności jednostki, woli życia, heroizmu, zmagań z losem oraz radości i powszechnego braterstwa.

„Oda do Radości” Ludwiga van Beethovena jest nieformalnym „hymnem” Unii Europejskiej.

GRZEGORZ MICUŁA

www.youtube.com/watch?v=uNy4CSPx4D8

Muzeum Ludwiga van Beethovena

1190 Wiedeń, Probusgasse 6 tel. +43 1 370 54 08

Więcej informacji: www.wienmuseum.at/en/locations/beethoven-museum.html