Zimą w Styrii nikt się nudzić nie będzie

Styria (austriacki kraj związkowy Steiermark) nazywana jest zielonym sercem Austrii. Turystyczne atrakcje Styrii były tematem prezentacji prasowej zorganizowanej w warszawskim pubie „The Alchemist” przez polskie przedstawicielstwo Narodowego Biura Promocji Austrii.

Zimą kraj ten jest królestwem narciarzy. Różnorodne trasy, nowoczesne wyciągi i gościnne schroniska górskie powodują, że znajduje się on w czołówce krajów najchętniej odwiedzanych przez Polaków. Nie tylko wtedy, gdy Europa pokryta jest grubą warstwą śniegu wyśmienicie smakuje grzane wino pite w górskiej chacie.

– Coraz więcej Polaków odwiedza Styrię i, co ciekawe, odnotowujemy coraz więcej polskich turystów odwiedzających Styrię także latem. Również w poprzednim sezonie zimowym 2016-2017, przybyła do nas rekordowa liczba turystów – od listopada 2016 r. do kwietnia br. Styrię odwiedziło 1.697.781 gości, co stanowiło ponad 3% wzrost w porównaniu z sezonem poprzednim, a w przypadku 16.957 turystów polskich oznaczało wzrost aż o 15,6% – powiedziała Gabriele Lenger dyrektor Narodowego Biura Promocji Austrii w Polsce.

Nic więc dziwnego, że przez sezonem narciarskim do Polski przyjechali przedstawiciele regionów narciarskich Styrii: Julia Maierhofer ze Steiermark Tourismus w Grazu, Petra Moscher reprezentująca region urlopowy Murtal i Mathias Schattleiter z regionu Schladming-Dachstein.

Tegoroczny sezon zimowy otwarty został w Styrii 17. grudnia. W rodzinnym festynie narciarskim FamilienSkiFest uczestniczyć będzie 38 ośrodków w których obowiązywać będą wówczas 50% zniżki na karnety narciarskie, kursy nauki na nartach oraz wypożyczanie sprzętu sportowego.

Do Styrii turyści chętnie przyjeżdżają całymi rodzinami. Turystyka familijna stanowi 32% ogólnej liczby przybywających tu gości. Do nich też skierowana jest specjalna oferta. Można będzie zapisać się na kurs jazdy na nartach cross country, wędrówki na rakietach śnieżnych, nauczyć się jazdy na nartach biegowych czy rowerach śnieżnych, spróbować swoich sił na torach saneczkarskich czy w zawodach biatlonowych, ale również wziąć udział w innych aktywnościach, nie związanych bezpośrednio z nartami: medytacjach, zajęciach jogi oraz gotowaniu i pieczeniu lokalnych smakołyków.

Jedną ze styryjskich atrakcji są termy. W nowe centrum zdrowia Vita med Gesundheitszentrum w Bad Radkersburg zainwestowano łącznie 25 mln euro. Tutejsze wody mineralne – z magnezem, wapniem i wodorowęglanami – lokalne błota, czarny bez i winogrona w połączeniu z klimatem i niepowtarzalnym krajobrazem działają zbawiennie nie tylko na narządy ruchu oraz układ trawienny, ale także na zdrowie psychiczne. Z kąpieli w basenach termalnych i zabiegów korzystają zarówno kuracjusze jak i narciarze oraz turyści.

Bogata jest także tutejsza oferta kulinarna, zwłaszcza w gospodach górskich, gdzie można skosztować regionalnych specjałów: styryjskiego sera i jagnięciny z doliny Ennstal, tradycyjną deskę mięs oraz wiejskie pączki i maślankę, omlet cesarski Kaiserschmarrn, lokalne destylaty owocowe oraz piwo Schladminger z miejscowego browaru. Na gości czeka tu ponad 130 atrakcji turystycznych: muzea, młyny, wspomniane termy, parki krajobrazowe, zimowe szlaki do wędrówek, place golfowe, degustacje win oraz wycieczki po miastach.

Do 24. grudnia odbywają się tu liczne jarmarki adwentowe i bożonarodzeniowe. Jest ich tu ponad 60, m.in. słynny jarmark adwentowy w Mariazell wokół bazyliki, myśliwski jarmark bożonarodzeniowy w Turnau i Loeben, gdzie można spotkać Dzieciątko Jezus oraz Adwent Górników w Eisenerz. Największy jarmark adwentowy z ponad 50. stoiskami jest w Furstenfeld, zaś najsłynniejszy w Bad Gleichberg. Na Szlaku Szopek w Gossendorf, koło Feldbach, wzdłuż 5-kilometrowego szlaku okrężnego gwiazdy wskazuję drogę do 30. różnorodnych szopek wykonanych przez pojedyncze osoby bądź rodziny.

Bogatą ofertę ma region Schladming – Dachstein, należący do pięciu najchętniej odwiedzanych regionów turystycznych Austrii. Jest to narciarskie eldorado z najnowocześniejszą infrastrukturą. Jest tu 31 kolejek krzesełkowych, 11 linowych, 46 wyciągów orczykowych i talerzykowych, 98 schronisk narciarskich i 234 km tras narciarskich, w większości w razie potrzeby sztucznie zaśnieżanych. Jest też 25-kilometrowa trasa przez lodowiec Dachstein do Obertraun oraz 18-kilometrowa trasa do jazdy w stylu freeride przez cyrk lodowy z Dachsteinu. Ponadto 282 km zimowych szlaków wędrownych, 435 km tras do narciarstwa biegowego i 7 tras saneczkarskich o łącznej długości 28,5 km. Do tego dochodzą karnety i bezpłatne skibusy dla ich posiadaczy, szkółki narciarskie, w tym dla dzieci i rodzin oraz – pierwsza w Austrii – szkółka narciarska dla osób niepełnosprawnych.

„Narciarska huśtawka” łączy zbocza czterech gór. Składają się na nią trasy liczące łącznie 123 km oraz działające non stop kolejki i wyciągi. Poza trasami narciarskimi są jeszcze szlaki widokowe Skywalk oraz most wiszący.

Szczegóły oferty tego regionu znaleźć można na: www.schladming-dachstein.at

W regionie Murtal nowością jest skipass Mur-Mürz Top, obejmujący 9 terenów narciarskich z 69. kolejkami linowymi i wyciągami oraz 208 km tras i stoków. Inna karta, MurtalGästeCard zapewnia dostęp do najważniejszych atrakcji turystycznych tego regionu, m.in. Sternenturm – najwyżej położonego planetarium Europy w Judenburgu, term Aqualux w Fohnsdorf, term leczniczych Wildbad w Dürstein i wielu innych. Od 26. stycznia do 4. lutego 2018 r. przez 10 dni będą odbywać się „Wędrówki na rakietach śnieżnych w Murtal”. Można będzie dowiedzieć się wszystkiego o użyciu tego sprzętu, z udziałem ekspertów i praktyków. Oczywiście także podczas wycieczek po urozmaiconych trasach. Wielu amatorów wrażeń przyciągnie na pewno Projekt Spielberg – park śnieżnych atrakcji – treningiem zimowym samochodami, strzelaniem z bezpiecznych karabinków laserowych oraz programami dla dzieci.

Szczegóły na: www.murtal.at

Więcej szczegółów na temat nowości i oferty turystycznej Styrii można ZNALEŹĆ NA: WWW.STEIERMARK.COM

ALICJA MICUŁA