Nową koleją kabinową na Zugspitze

Inauguracyjny kurs najnowocześniejszej kolei kabinowej na Zugspitze, najwyższy szczyt Niemiec (2962 m n.p.m), który odbędzie się 21 grudnia 2017 r., zapoczątkuje nową erę szybkiej i komfortowej podróży na szczyt najwyższej góry w Niemczech.

Przygotowanie projektu realizacja inwestycji zajęły 6 lat, a prace często prowadzone były w skrajnie trudnych warunkach na wysokości prawie 3000 m n.p.m. W rezultacie powstała jedyna w swoim rodzaju atrakcja, z której dumny może być nie tylko inwestor – spółka Bayerische Zugspitzbahn Bergbahn AG – ale i cały region, w którym turystyka stanowi główną gałąź gospodarki.

Jednym z powodów przebudowy kolei linowej była stale rosnąca liczba turystów udających się na Zugspitze, obecnie szacowana na ok. pół miliona osób rocznie.

Uruchomione zostaną dwie w przeszklone kabiny mogące przewieść na szczyt do 580 pasażerów na godzinę. W czasie jazdy kabiny mijać będą – najwyższy na świecie, 127 metrowy stalowy pylon, pokonując na jednym odcinku największą na świecie różnicę poziomów wynoszącą 1945 m. Co więcej, kolej przemieszczać się będzie po najdłuższym na świecie odcinku bez podpory wynoszącym 3213 m. To trzy rekordy techniki, o których pasażerowie będą mogli się przekonać w drodze na szczyt, rozkoszując się panoramami malowniczego jeziora Eibsee, masywu Waxensteine czy szczytu Alpspitze, które niewątpliwie zaostrzą ich apetyt na doznania czekające na szczycie.

Dzięki zamontowanym w oknach grzejnikom kabiny zapewnią optymalną widoczność nawet przy niekorzystnej pogodzie, a w słoneczne dni widok roztaczać się będzie aż po samo Monachium. Z pewnością oko przyciągać będą też same kabiny, które charakteryzują się eleganckim wykonaniem.

Po dotarciu na najwyższy szczyt Niemiec turyści bnędą mogli podziwiać rozległą panoramę na ponad czterystu alpejskich szczytów, na terenie 4 różnych państw.

GRZEGORZ MICUŁA