Tradycyjna kuchnia koreańska: Ppyeo haejangguk

Ten rodzaj zupy jest bardzo pożywny i odżywczy. Nie bez powodu Koreańczycy jedzą ja, aby poprawić swoje zdrowie. Nie trzeba mieć kaca (od niego pochodzi nazwa zupy), aby poprawić swoje samopoczucie i zapomnieć o drobnych dolegliwościach. Ale najlepiej przekonać się o tym samemu. Co prawda przygotowanie jej jest trochę czasochłonne, ale za to prawie dziecinnie proste. Nie zwlekajmy więc!

Do przygotowania ppye haejangguk potrzebujemy:

  • świeże kości wołowe (ilość praktycznie dowolna, gdyż posłużą do przygotowania wywaru);
  • średniej wielkości kapustę pekińska;
  • pastę doenjang;
  • kilka ząbków czosnku;
  • 2 zielone papryczki chili;
  • szczypior;
  • sos rybny;
  • gochugaru (opcjonalnie).

Ppye haejangguk przygotowujemy w sposób następujący:

1. Rozpoczynamy od przygotowania wywaru, co zajmuje najwięcej czasu. Kości zanurzamy w naczyniu z zimną wodą i moczymy przez ok. godzinę. Pozbędziemy się w ten sposób resztek niepotrzebnej krwi. Potem dokładnie je myjemy pod bieżącą. Umyte przekładamy do garnka z gotującą się wodą (powinna w całości przykrywać kości) i gotujemy na średnim ogniu przez… 4-5 godzin (uzupełniając wodą odparowujący wywar), aż do uzyskania ładnego, w mlecznym kolorze, bulionu. Zdejmujemy z ognia i odcedzamy. Kiedy kości wystygną oczyszczamy je ze wszelkich pozostałości, które odkładamy do oddzielnego naczynia. Odcedzony wywar schładzamy, aby później go odtłuścić.

2. Kapustę pekińską kroimy wzdłuż na ćwiartki, usuwamy korzeń i blanszujemy we wrzątku przez ok. 5 minut. Liście kapusty odcedzamy i spłukujemy kilkakrotnie pod bieżącą, zimną wodą. Następnie kroimy na małe kawałki.

3. Do kapusty dodajemy łyżkę pasty doenjang, obrane i posiekane ząbki czosnku, pokrojone w krążki papryczki chili i łyżkę sosu rybnego. Całość dokładnie, ale delikatnie mieszamy.

4. Z przestudzonego wywaru delikatnie zbieramy z wierzchu tłuszcz. Mieszankę kapusty przekładamy do garnka, dodajemy wywar (ma pokrywać mieszankę), resztki z obranych kości i gotujemy na średnim ogniu przez 20 minut. Następnie na następne 10 minut zmniejszamy ogień do małego, aby zupa ledwo, ledwo pyrkała.

5. Przed podaniem posypujemy zupę pokrojonym drobno szczypiorem.

Jak zauważyliście ppye haejangguk pozbawiona jest praktycznie przypraw. Dlatego warto przygotować gochugaru, aby ewentualnie zwolennicy ostrzejszych smaków, mogli sami doprawić zupę. Podajemy, jakżeby inaczej, z ryżem i kimchi.

Jak łatwo się domyślić jest to podstawowa wersja tej zupy. Kapustę pekińską z powodzeniem można zastąpić np. kiełkami sojowymi, czy z fasoli mung (wtedy samo gotowanie skracamy do kilu minut).

Aby za każdym razem nie marnować czasu na przygotowanie wołowego wywaru, zawsze mam w zamrażalce kilka jego pojemników. Jedno, kilkugodzinne gotowanie, i problem z głowy na kilka miesięcy. A wtedy samo przygotowanie ppye haejangguk zajmuje dosłownie nie dłużej niż pół godziny.

요리사

PolecaMY również:

Baechu doenjang gukSoegogi mugukOi naeggukMiyeok gukSukju namulHobak namulGosari namulGaji namulMindeulle muchimKongnamul guk,  Gochu jangajjiTteokgukOi bokkeumJeyuk bokkeumHobakjeon 2HobakjeonJeonOi naenggukTteokbokkiDubujorimDakkangjungOjingeo bokkeumJapchaeBulgogi