Tradycyjna kuchnia koreańska: Baechu doenjang guk

Ostatnio ranki niezbyt nastrajają do jeszcze wakacyjnego (przynajmniej dla studentów) szaleństwa, ale spoko, na wszystko znajdzie się rada. Grunt to rozpocząć dzień w dobrym nastroju, a nie ma nic lepszego na jego poprawienie, jak dobre sycące śniadanie. I to niekoniecznie to składające się ze sterty kanapek, czy jajecznicy, ale z pożywnej zupy, która da nam siłę na ¾ dnia. Niektórzy może pamiętają lansowaną kiedyś tzw. dietę kapuścianą. Nie jest to oczywiście jej element, ale tak mi się skojarzyło, kiedy na desce wylądowała sterta pokrojonej kapusty. Dobra, do roboty…

Do przygotowania baechu doenjang guk potrzebujemy:

  • ½ dużej główki (lub jedną małą) kapusty pekińskiej (to jest ta „tytułowa” baechu);
  • 2-3 łyżki pasty doenjang (pasta sojowa dostępna w większości sklepów z żywnością azjatycką):
  • 2-3 ząbki czosnku (chyba że ktoś lubi więcej);
  • kilka suszonych anchois (lepiej już te sprawione, bez głowy i wnętrzności, ale wtedy dajemy ich więcej);
  • 1-2 strąki papryki chili zielonej lub czerwonej (ta druga lepiej komponuje się w zupie kolorystycznie);
  • szczypior;
  • czarny pieprz mielony.

Baechu doenjang guk przygotowujemy w sposób następujący:

1. Kapustę dokładnie myjemy (powinniśmy pozbyć się wszelkich zanieczyszczeń, które mogą znajdować się między liśćmi) i kroimy na drobne kawałki (najpierw wzdłuż na ćwiartki, a potem w poprzek).

2. Ząbki czosnku obieramy i drobno kroimy (możemy oczywiście przepuścić przez wyciskarkę do czosnku).

3. Jeśli mamy suszone anchois w całości, musimy pozbyć się głów oraz części z wnętrznościami (będę nadawały niepotrzebnej goryczki i dlatego lepiej zaopatrzyć się od razu w te oczyszczone).

4. Papryczki chili oczyszczamy z pestek (lub nie, jeśli ktoś lubi potrawy bardziej ostre) i kroimy na drobne paseczki. Zazwyczaj kupuję papryczek więcej, kroję i zalewam w słoiczku olejem. Zawsze jest pod ręką.

5. Pokrojoną kapustę przekładamy do garnka, dodajemy pastę doenjang, czosnek, anchois, papryczki i dokładnie mieszamy.

6. Zalewamy wodą tak, aby przykrywała całość naszej zupy i stawiamy na ogień. Gotujemy na średnim ogniu przez około 20 minut.

7. W międzyczasie kroimy szczypior na małe kawałki.

8. Gotujemy zupę przez następne 10 minut na małym ogniu. Sprawdzamy, doprawiamy lekko zmielonym pieprzem, ewentualnie dodajemy trochę pasty (lub wody, jeśli wydaje nam się zbyt esencjonalna) i gotowe. Przed podaniem posypujemy pokrojonym szczypiorem.

Baechu doenjang guk można jeść samą lub z dodatkiem ryżu. Ten ostatni możemy również dołożyć do miseczki z zupą od razu, ale pozostawmy może gościom możliwość wyboru:). Zamiast kapusty możemy użyć np. liści szpinaku, albo mleczu… Zresztą od czego inicjatywa.

요리사

PolecaMY również:

Soegogi mugukOi naeggukMiyeok gukSukju namulHobak namulGosari namulGaji namulMindeulle muchimKongnamul guk,  Gochu jangajjiTteokgukOi bokkeumJeyuk bokkeumHobakjeon 2HobakjeonJeonOi naenggukTteokbokkiDubujorimDakkangjungOjingeo bokkeumJapchaeBulgogi