Nie wstydźmy się polskiej kuchni: Ogórki małosolne

Tknęło mnie ostatnio, kiedy odwiedziłem koleżankę. Wyciągnęła z lodówki suszoną kiełbasę i pojemnik z ogórkami. Świeżutkie – zapewniała. Jasne, że świeżutkie, ale czemu tak koprem jadą, chciałem spytać i w ostatniej chwili ugryzłem się w język. Przecież solniaki (wcale nie muszą być mało solone) każdy właściwie przygotowuje pod siebie, pod swoje smaki. Te akurat były kupne, ale skoro ktoś uważa, że takie właśnie mu smakują, to nie można tego krytykować. Na szczęście nie wymyślono jeszcze wzorca smaku i nie umieszczono go w Sevres i dlatego śmieję się, kiedy oglądam kocmołucha wypromowanego na największy autorytet kulinarny w kraju, która instruuje, co i ile do czego dosypywać. Ale wracajmy do czegoś naprawdę przyjemnego.

Ogórek małosolny jest tego rodzaju wynalazkiem, który w wielu innych krajach nie ma racji bytu, gdyż uważany jest po postu za… zgniłka. Niech sobie myślą, co chcą. My i tak z nich nie zrezygnujemy. Po naszym trupie! I żadna Unia, gdyby przyszło to do głowy szalonym europosłom (a różne idiotyczne pomysły rodzą się w Brukseli), nam go nie zabierze.

Do przygotowania ogórków małosolnych potrzebujemy:

 • 1-1,5 kg małych, świeżych, młodych ogórków gruntowych;
 • mały kawałek korzenia chrzanu;
 • 1-2 liście chrzanu;
 • dwie łodygi kopru z kwiatostanem;
 • główka czosnku (polskiego!);
 • sól.

Ogórki małosolne przygotowujemy w sposób następujący:

 1. Ogórki dokładnie myjemy. Nożem delikatnie ścinamy końcówki.
 2. Dokładnie myjemy korzeń i liście chrzanu oraz łodygi kopru. Ten pierwszy dodatkowo możemy jeszcze oskrobać ze skórki, ale po co. Ona też ma dużo potrzebnych składników. O oczywiście kroimy go na mniejsze kawałki.
 3. Z główki czosnku oddzielamy ząbki i obieramy je. W przypadku czosnku młodego nie jest to potrzebnego; wystarczy zdjąć wierzchnią warstwę łupiny, a resztę po prostu pokroić na mniejsze kawałki (razem z łodygą, w właściwie jej pozostałością.
 4. Teraz przygotowane składniki należy ułożyć w, najlepiej kamiennym, naczyniu. Ja na spód kładę łodygi kopru i przykrywam je liśćmi chrzanu. Potem układam ściśle ogórki i wpycham pomiędzy nie kawałki chrzanu oraz czosnku.
 5. I na koniec najważniejszy właściwie składnik – solanka. Mnie uczono, że rozpuszczona w litrze wrzącej wodzie łyżka soli „ z górką” (więcej niż normalna, ale mniej niż czubata) w zupełności wystarcza. I sprawdza się.
 6. Pozostało tylko zalać nasze garniec z ogórkami. I tu mamy dwie szkoły; jedna preferuje zalewę przestudzoną, inna wrzącą. Jestem wyznawcą tej drugiej. Z jednego prostego powodu. Zamiast czekać kilka dni, ogórki małosolne są gotowane właściwie po kilkunastu godzinach. I nie tracą żadnego ze swych walorów.
 7. Na koniec, jeśli ogórki w naczyniu „pływają”, przyciskamy je je czymś, pamiętając, że wszystkie powinny cały czas być przykryte zalewą (dlatego układam je dość ściśle, aby nie wypływały).

Ci, którzy wolą smak bardziej koprowy, dodają więcej kopru, ci od czosnku nie poprzestają na jednej główce. Można też oczywiście ogórków przygotować więcej. Oszacowałem ich ilość na jakieś 1,5 kg z bardzo prostego powodu. Nie ma żadnego problemu, aby do powstałego soku dodawać kolejne partie ogórków; nie jest konieczne za każdym razem przygotowywanie nowej zalewy. Z drugiej strony zawsze trzeba brać pod uwagę „moce przerobowe”, czyli ile jesteśmy w stanie zjeść ich w krótkim okresie (przetrzymywane dłużej w solance tracą smakowo, po prostu kiszą się, a to już nie to samo). Choć i na to znajdzie się rada. W pewnym momencie musimy nasze naczynie z małosolnymi wstawić do lodówki. Powstrzymamy wtedy dalszą fermentację.

SMAKOSZ

PolecaMY również:

ChłodnikKurczak duszony w pomidorachZiemniaczane zrazyNadziewane kurze udaPokrzywa z makaronemNadziewane szyjki gęsieŻeberka w kapuścieFlakiKluski śląski typow i nadziewaneKarp pieczonyKrólik duszony w wiśniówceDżem z dyniPierogi z płuckamiRyba po kaszubskuKopytkaNóżki w galarecieBabka ziemniaczanaGołąbki z kasząGrzybek jajecznyKotlet wieprzowy niekoniecznie schabowyDodatki z ogórków i pomidorówDomowy smalec ze skwarkamiKalafior z wodyPlacki ziemniaczaneKapusta z wody ze skwarkamiSztuka mięsa w sosie chrzanowymŻurek na zakwasie