Po MŚ w lekkiej atletyce: Cieszą medale, ale…

Zakończył się 10-dniowy maraton czyli mistrzostwa świata w lekkiej atletyce. Przez media i społeczeństwo przyjęte jako duży sukces. Pod względem zdobytych medali bardzo wysokie 3. miejsce za USA i Kenią lecz w klasyfikacji najpierw bierze się pod uwagę złote, więc ostatecznie Polska ma 8. miejsce i takie też zajmuje w ogólnej punktacji.

Nazwiska polskich medalistów zna chyba nie tylko sympatyk sportu, w relacjach telewizyjnych wymieniane były dziesiątki razy. Oczywiście cieszę się, jak wielu sympatyków sportu, z wyników w Londynie, jednak jako były lekkoatleta patrzę nie tylko na medale lecz całą dyscyplinę.

Jesteśmy niekwestionowana potęga w młocie, cztery medale czyli połowę zdobyliśmy właśnie w tej konkurencji. Złoty Anita Włodarczyk i brązowy Malwina Kapron, złoty Paweł Fajdek i Wojciech Nowicki brązowy, srebrne tyczkarz Paweł Lisek i Adam Kszczot na 800 m, resztę brązowych dorzuciły panie Kamila Lićwinko w skoku wzwyż i sztafeta 4×400 m Małgorzata Hołub, Iga Baumgart, Aleksandra Gaworska, Justyna Święty. Były też finały lecz do medali daleko, i słabe wyniki, znacznie gorsze od rekordów życiowych jak to w sporcie.

Fakt, że w obu klasyfikacjach wyprzedziliśmy kraje z tradycjami lekkoatletycznymi ,przede wszystkim W. Brytanię, Niemcy, Jamajkę, Włochy i inne, to sukces, natomiast nie należy w ferworze zadowolenia pomijać faktu, że w pewnych konkurencjach daleko, daleko nam do światowej czołówki. Dlatego nie zgadzam się z określeniem jakie przeczytałem, że „Polska lekkoatletyką stoi”.

Czy ktoś pamięta jakiś sukces Polaka w biegach długich? Można się cieszyć, że w ostatnich latach Polska się rozbiegała, że w licznych „Biegach po zdrowie”, ulicznych i maratonach, startuje tysiące amatorów, w żaden jednak sposób nie przekłada się to na wyniki w wyczynowym sporcie.

Biegi jako najbardziej naturalna forma ruchu zdobyła na świecie ogromną popularność. Właśnie od biegów zaczął się sport wyczynowy w wielu krajach afrykańskich, azjatyckich i środkowo -amerykańskich, a obecnie odnoszą one sukcesy i w innych konkurencjach.

Polacy ani w mistrzostwach świata ani igrzyskach olimpijskich nie odnoszą sukcesów w biegach długich, sprintach kobiet i mężczyzn, podobnie w płotkach, skoku w dal, trójskoku i oszczepie. W niektórych wyniki są słabsze niż przed trzydziestu i dawnej laty!

PZLA, PKOl,. ministerstwo sportu mają nad czym myśleć i pracować.

Klasyfikacja medalowa

USA            10 – 11 – 9     31

Kenia            5 – 2- 4       11

RPA              3 – 1 -2         6

Francja         3 – 0 -2         5

Chiny            2 – 3 – 2        7

W. Brytania   2 – 3 – 1        6

Etiopia           2 – 3 – 0       5

Polska           2 – 2 – 4        8

Rosja            1- 5 – 0         6

Niemcy         1- 2- 2           5

Rosjanie (kilkunastu) startowało pod neutralna flagą

 

ANDRZEJ MARTYNKIN