Tradycyjna kuchnia koreańska: Sukju namul

Podstawową zaletą namul (można nazywać je sałatkami) jest łatwość ich przyrządzania. Zajmuje właściwie kilka minut. Jednocześnie przygotowujemy je właściwie z tego, co mamy akurat pod ręką, albo z surowców, które pozostały nam z innych dań. Tak samo jest w przypadku sakju namul, której głównym składnikiem są kiełki fasoli mung. Możemy kupić świeże w małych torebkach (dostępne są już w supermarketach) lub większych, np. kilogramowych, w sklepach z żywnością azjatycką.

Do przygotowania sakju namul potrzebujemy:

  • opakowanie kiełków fasoli mung;
  • szczypior;
  • czosnek;
  • sól morską;
  • ziarna sezamu;
  • olej sezamowy.

Sakju namul przygotowujemy w sposób następujący:

1. Kiełki fasoli opłukujemy pod bieżącą wodą i usuwamy wszelkie zabrudzenia, zwiędnięte listki oraz przerośnięte korzonki. Wrzucamy na osolony wrzątek i blanszujemy przez 1-2 minuty. Odlewamy, przepłukujemy zimną wodą i odstawiamy do odsączenia.

2. W międzyczasie kroimy drobno szczypior, obieramy ząbki czosnki i wyciskamy je.

3. Do kiełków fasoli dodajemy pokrojony szczypior, czosnek, ziarna sezamu, odrobinę soli morskiej oraz olej sezamowy (proporcje zależne od upodobań). Dokładnie mieszamy i… to już wszystko.

Sakju namul doskonale pasuje np. do bibimbap, a nawet do samego ryżu. Kiełki fasoli mung z powodzeniem może również zastąpić zblanszowanym szpinakiem. Przetrzymywana nawet przez kilka dni w lodówce nic nie traci ze swoich właściwości, ale oczywiście najlepiej przygotować je tuż przed spożyciem. Zwłaszcza, że trwa to zaledwie kilka minut…

요리사

PolecaMY również:

Hobak namulGosari namulGaji namulMindeulle muchimKongnamul guk,  Gochu jangajjiTteokgukOi bokkeumJeyuk bokkeumHobakjeon 2HobakjeonJeon, Oi naengguk, Tteokbokki, Dubujorim, Dakkangjung, Ojingeo bokkeum, Japchae, Bulgogi