Tradycyjna kuchnia koreańska: Hobak namul

Hobak namul (zwany także hobak bokkeum) to pyszne danie, które można przyrządzić w ciągu właściwie kilku minut. Hobak po koreańsku oznacza cukinię. namulprzystawkę z warzyw. Oczywiście Koreańczycy mają swoją odmianę cukinii (cieńsza, krótsza i jasno zielona w porównaniu z naszymi), ale nie ma się czym przejmować, dostępna u nas też jest odpowiednia. Dodatkowym atutem jest to, że hobak namul jest daniem całkowicie wegetariańskim, choć oczywiście można je wzbogacić i elementy ze świata zwierząt.

Do przygotowania hobak namul potrzebujemy:

  • jedną większą cukinię;
  • 1-2 papryczki chili;
  • kilka ząbków czosnku (chyba że ktoś go lubi, więc oczywiście używa więcej);
  • szczypior;
  • sól morską;
  • olej sezamowy.

Hobak namul przygotowujemy w sposób następujący:

1. Cukinię dokładnie myjemy i kroimy w plasterki grubości ok. 3-4 mm. Potem plasterki kroimy na ćwiartki. Cukinię zasalamy (ok. dwóch łyżek), dokładnie mieszamy i dostawiamy na 10 minut.

2. W międzyczasie kroimy umyte papryczki chili w pierścienie, szczypior na drobne kawałki oraz obieramy ząbki czosnku i miażdżymy je (lub drobniutko siekamy).

3. Na patelni rozgrzewamy przez minutę dwie łyżki oleju sezamowego i dodajemy odsączone z wody i osuszone ręcznikiem kawałki cukinii. Podsmażamy przez ok. minutę.

4. Dodajemy wszystkie pozostałe składniki (chili, czosnek, szczypior) i podsmażamy przez 2 minut mieszając. Gotowe.

Proste, prawda? A przy okazji bardzo smaczne. Oczywiście jeśli ktoś preferuje potrawy ostrzejsze może hobak namul wzmocnić gochugaru. Jeśli ktoś nie toleruje dań wegetariańskich, może dodać łyżkę, dwie sosu krewetkowego (ostrygowy lub rybny też może być) lub nawet rozdrobnione sfermentowane krewetki. Hobak namul może być podawane jako surówka lub dodatek do innych dań (np. bibimbap). Ja najczęściej zjadam po prostu z ryżem…

요리사

PolecaMY również:

Gosari namulGaji namulMindeulle muchimKongnamul guk,  Gochu jangajjiTteokgukOi bokkeumJeyuk bokkeumHobakjeon 2HobakjeonJeon, Oi naengguk, Tteokbokki, Dubujorim, Dakkangjung, Ojingeo bokkeum, Japchae, Bulgogi