City break: GRONINGEN

Holandia kojarzy się z Amsterdamem, Rotterdamem czy Hagą, ale w tym kraju są nie tak znane ale takze ciekawe miasta, na przykład Groningen! To sympatyczne, blisko 200-tysięczne miasto zyskuje coraz większa popularność, a liczba osób odwiedzających to urocze miasto rośnie z każdym rokiem. Groningen czeka na swoich gości z bogatą ofertą przez cały rok.

Tętniące życiem miasto jest idealnym wyborem na weekendowy wyjazd typu „city break”. Liczne ogródki restauracyjne w uroczym śródmieściu zapraszają na odpoczynek w trakcie zwiedzania. Miasto to najlepiej odkrywać na rowerze, najpopularniejszym tu środku transportu. Centrum miasta jest niemal wolne do aut, a świetnie zaprojektowana siatka ścieżek rowerowych liczy 145 kilometrów. Warto skorzystać z szerokiej oferty wypożyczalni rowerów i odwiedzić kuszące zielenią parki i ogrody (Noorderplantsoen, Stadspark, Prinsentuin) lub wybrać się nad jezioro (Hoornse Meer).

Niezwykle malowniczy widok rozciąga się na Groningen podczas niespiesznej podróży licznymi tu kanałami, którymi można przemieszczać się łodziami podziwiając wspaniałą architekturę. Bogaty wybór atrakcji sportowych (kajaki, rowery wodne, stand up padding) przyciąga tu zarówno turystów, jak i stałych mieszkańców.

Kameralne sklepy położone wzdłuż uroczych uliczek śródmieścia zapraszają przez siedem dni w tygodniu. To właśnie w Groningen znajduje się „Najpiękniejsza ulica handlowa w Holandii”. Na uwagę zasługuje również targ, na którym można nabyć doskonałe produkty regionalne. Trzy razy w tygodniu ogromny wybór oferuje Vismarkt i Grote Markt. Z taką samą częstotliwością odbywa się również mniejszy targ, co oznacza, że niemal codziennie można zrobić wspaniałe zakupy.

Groningen wielokrotnie zwyciężało w plebiscycie na najszczęśliwsze miasto, co dziwi bowiem – znaczną część mieszkańców stanowią studenci, a miasto wieczorami tętni życiem. W piątkowy czy sobotni wieczór puby, kawiarnie i restauracje są wypełnione po brzegi – najchętniej odwiedzane są te przy Grote Markt, ulicy Poelestraat oraz przy placu Vismarkt. To właśnie w Groningen znajduje się największy w Europie pub – Drie Gezuters, mieszczacy się w kilku kamienicach, gdzie znajduje się kilka różnych barów i wcale nie tak trudno się pogubić. W mieście działa też kilka dyskotek oraz coffeeshop’ów, w których możemy nabyć nie tylko kawę.

Miłośniny sztuki z pewnością docenią Groninger Museum, uznawane za jedno z najlepszych miejsc poświęconych sztuce współczesnej w Holandii. Zaskakuje już sama architektura budynku. Jest on położony naprzeciw kolejnego ciekawego obiektu – obszernego i barwnego Dworca Centralnego o imponującej konstrukcji z pięknymi witrażami okiennymi. Na liście miejsc wartych zobaczenia, oprócz wielu znakomitych muzeów, nie może również zabraknąć Wieży Św. Marcina, na którą prowadzi 311 schodów, ale rozpościerający się z niej przepiękny widok na Rynek Wielki (Grote Markt), miasto i jego przedmieścia, wynagradza trud włożony we wspinaczkę.

Bogactwo imprez kulturalnych sprawia, że Groningen słusznie uznawane jest za najbardziej rozrywkowe miasto w Holandii. Jeden z najstarszych i największych uniwersytetów w kraju przyciąga studentów z całego świata. Gwarna atmosfera miasta świadczy o ich obecności. Widoczne jest to szczególnie w zatłoczonych pubach i na koncertach muzycznych organizowanych w ramach wielu festiwali odbywających się przez cały rok.

Dogodne położenie lotniska Groningen-Eelde 15 kilometrów od centrum z bezpośrednim dojazdem do miasta, lot samolotem z Gdańska trwa około godziny, a w Informacji Turystycznej do dyspozycji turystów znajdują się łatwo dostępne materiały na temat atrakcji miasta. Wszystko to sprawia, że podróży do Groningen nie trzeba długo planować i warto wybrać się w nią już teraz.

Więcej na: www.visitgroningen.com