Akademia kimchi: Pa kimchi

Kimchi (możecie też spotkać zapis tego słowa jako „kimchee”, „gimchi”) jest symbolem całej kuchni Półwyspu Koreańskiego, jak sushi czy sashimi potraw rodem z Japonii. Do tego nawet stopnia, że nie ma chyba w Polsce lokalu oferującego dania z krajów Azji Wschodniej, w którego menu nie ma kimchi. W skrócie, pikle. O ile jednak wszystkim wydaje się, że ich głównym składnikiem jest kapusta pekińska, to jest w tym tyle prawdy, że najpopularniejsza wersja kimchi, baechu kimchi, przyrządzana jest właśnie z niej. A reszta to wariacje na ten temat.

Kimchi doczekało się swojego muzeum, w którym, prezentowane są najpopularniejszej jego odmiany z całej Korei. A jest ich… kilkadziesiąt, kilkaset, a zresztą kto by to nawet zliczył. Zwłaszcza, że delikatne dodatki mogą spowodować, że sami nawet odkryjemy jej nowy rodzaj. Na początek, chyba najmniej pracochłonna, a tym samym najprostsza jej odmiana – pa kimchi ze… szczypioru.

pakimchi04Do pa kimchi potrzebujemy:

  • szczypior – specjaliści twierdzą, że najlepiej tyle, co dwie średniej wielkości kapusty pekińskie i pamiętajmy – szczypior, nie szczypiorek (różnica polega na tym, że szczypior na białą końcówkę z korzonkami;
  • sos rybny;
  • ziarna białego sezamu;
  • gochugaru, czyli zmielone koreańskie papryczki chili (ale nie sam proszek chili, bo muszą zawierać kawałki pestek – można kupić gotowe w sklepach z produktami kuchni azjatyckiej);
  • cukier.

 A przyrządzamy je w sposób następujący:

pakimchi011. Odcinamy korzonki szczypioru i kroimy go na kawałki długości ok. 5-7 cm. Sam smak szczypioru jest na tyle wyrazisty, że nie trzeba dodawać (jak to bywa w przypadku kapusty pekińskiej) czosnku ani imbiru;

pakimchi022. Do pokrojonego i przełożonego do miski szczypioru dodajemy sos rybny. Na rynku dostępne są różne jego odmiany, więc wszystko zależy od własnych preferencji smakowych, np. zamiast rybnego z powodzeniem można użyć np. ostrygowy. Po wlaniu sosu powinniśmy trochę odczekać, aż szczypior opadnie.

pakimchi033. Następnie dodajemy zmielone papryczki chili, ziarna sezamu oraz cukier. Smaki te powinny się równoważyć, chyba że ktoś preferuje potrawy zdecydowanie ostre lub bardziej słodko-kwaśne; regulujemy to oczywiście dosypując więcej cukru. Całość dokładnie mieszamy.

pakimchi05Odpowiedni smak zyskuje oczywiście po pewnym czasie, choć ten sposób przygotowania oraz kimchi powodują, że można je spożywać prawie natychmiast. Oczywiście można go w każdej chwili odpowiednio „poregulować” dodając sosu, chili, lub cukru. Podajemy nawet z samym ryżem najlepiej gotowanym bez żadnych dodatków smakowych, a tym bardziej soli. Jeśli ku naszej rozpaczy pa kimchi wyjdzie za słone, jak znalazł mamy odpowiedni regulator.

W najbliższym czasie na stronach MY21.pl będziemy prezentować inne przepisy na przyrządzanie różnych rodzajów kimchi, z różnych, czasem zaskakujących, składników.

요리