Heviz czeka na Polaków

Węgierski kutort Heviz to najbardziej znane i największe uzdrowisko w Europie z naturalnym jeziorem termalnym. Jego właściwości zdrowotne znali i doceniali już starożytni Rzymianie. Od osiemnastego wieku jest sławnym w całej Europie kurortem i synonimem wypoczynku „wyższych sfer” i do dziś ściąga kuracjuszy i żądnych wrażeń turystów.
Przedstawiciele kurortu liczą, że uda im sie przyciągnąc polskich turystów, których liczba rosnie z roku na rok. W latach 2015-16 przyjechało ich tu 21 235 osób co oznacza trzykrotny wzrost ich liczby w stosunku do lat poprzednich.
Polacy zaytrzymują się też w Heviz ciraz dłużej. Turysci maja tu rózne opcje zakwaterowania. W sumie jest tu 10 tysięcy miejsc noclegowych o różnym standardzie, w tym pieciogwiazdkowy hotel, siedem obiektów 4* a takze kwatery prywatne.
Tryskająca z dna gorąca woda zapewnia równomierną temperaturę w całym jeziorze Gyógitó. Nawet przy najsroższej zimie nie spada ona poniżej 25°C, umożliwiając kąpiele na świeżym powietrzu przez okrągły rok. Dno jeziora pokryte jest warstwą mułu, który wraz z leczniczymi właściwościami mineralnej wody termalnej doskonale pomaga w leczeniu wielu chorób m.in. narządów ruchu, reumatyzmu, rehabilitacji powypadkowej, chorobach kobiecych, schorzeniach tarczycy i przewodu pokarmowego.
Tutejsze hotele dysponują zwykle basenami z leczniczą wodą mineralną, posiadają bazę zabiegową, SPA i wellness. Kąpiel w gorącej wodzie mineralnej, zwłaszcza w zimie, wpływa doskonale na samopoczucie. Poza tym w Heviz jest kryty zespół basenowy w Centrum Leczniczym Św. Andrzeja (wejść może każdy wykupując bilet) – są tam baseny z wodą leczniczą o różnej temperaturze, a także baseny z atrakcjami wodnymi (masaże wodne różnego typu) ze zwykłą wodą. Bardzo fajnie jest pluskać się w ciepłej wodzie jeziora lub odkrytych basenów, kiedy z nieba sypie śnieg…
Unikalny mikroklimat stworzony dzięki sąsiedztwu wiecznie ciepłego jeziora oraz położeniu  w otoczonej wzgórzami kotlinie sprzyja dobremu wypoczynkowi. Dzięki położeniu w pobliżu Balatonu Heviz jest doskonałą bazą nie tylko wypoczynkową i leczniczą ale także turystyczną.
Nazywane węgierskim morzem jezioro Balaton, jedna z głównych atrakcji turystycznych Węgier odległe jest od Heviz o zaledwie siedem kilometrów. Wzdłuż jego brzegów jest mnóstwo plaż i przystani z wypożyczalniami sprzętu wodnego, można też popływać po nim statkiem spacerowym, a zimą wypożyczyć łyżwy i poszaleć po rozległej tafli jeziora.
Okolica nadaje się doskonale do terenowej jazdy konnej oraz wędrówek na nartach biegowych. W Keszthely jest barokowy pałac i piękny park a w okolicy, zwłaszcza w rejonie Badacsony, liczne piwniczki gdzie można kosztować miejscowe wino.
Więcej informacji na stronie Heviz. Zobacz też film.

GRZEGORZ MICUŁA

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *