Heviz czeka na Polaków

Węgierski kutort Heviz to najbardziej znane i największe uzdrowisko w Europie z naturalnym jeziorem termalnym. Jego właściwości zdrowotne znali i doceniali już starożytni Rzymianie. Od osiemnastego wieku jest sławnym w całej Europie kurortem i synonimem wypoczynku „wyższych sfer” i do dziś ściąga kuracjuszy i żądnych wrażeń turystów.
Przedstawiciele kurortu liczą, że uda im sie przyciągnąc polskich turystów, których liczba rosnie z roku na rok. W latach 2015-16 przyjechało ich tu 21 235 osób co oznacza trzykrotny wzrost ich liczby w stosunku do lat poprzednich.
Polacy zaytrzymują się też w Heviz ciraz dłużej. Turysci maja tu rózne opcje zakwaterowania. W sumie jest tu 10 tysięcy miejsc noclegowych o różnym standardzie, w tym pieciogwiazdkowy hotel, siedem obiektów 4* a takze kwatery prywatne.
Tryskająca z dna gorąca woda zapewnia równomierną temperaturę w całym jeziorze Gyógitó. Nawet przy najsroższej zimie nie spada ona poniżej 25°C, umożliwiając kąpiele na świeżym powietrzu przez okrągły rok. Dno jeziora pokryte jest warstwą mułu, który wraz z leczniczymi właściwościami mineralnej wody termalnej doskonale pomaga w leczeniu wielu chorób m.in. narządów ruchu, reumatyzmu, rehabilitacji powypadkowej, chorobach kobiecych, schorzeniach tarczycy i przewodu pokarmowego.
Tutejsze hotele dysponują zwykle basenami z leczniczą wodą mineralną, posiadają bazę zabiegową, SPA i wellness. Kąpiel w gorącej wodzie mineralnej, zwłaszcza w zimie, wpływa doskonale na samopoczucie. Poza tym w Heviz jest kryty zespół basenowy w Centrum Leczniczym Św. Andrzeja (wejść może każdy wykupując bilet) – są tam baseny z wodą leczniczą o różnej temperaturze, a także baseny z atrakcjami wodnymi (masaże wodne różnego typu) ze zwykłą wodą. Bardzo fajnie jest pluskać się w ciepłej wodzie jeziora lub odkrytych basenów, kiedy z nieba sypie śnieg…
Unikalny mikroklimat stworzony dzięki sąsiedztwu wiecznie ciepłego jeziora oraz położeniu  w otoczonej wzgórzami kotlinie sprzyja dobremu wypoczynkowi. Dzięki położeniu w pobliżu Balatonu Heviz jest doskonałą bazą nie tylko wypoczynkową i leczniczą ale także turystyczną.
Nazywane węgierskim morzem jezioro Balaton, jedna z głównych atrakcji turystycznych Węgier odległe jest od Heviz o zaledwie siedem kilometrów. Wzdłuż jego brzegów jest mnóstwo plaż i przystani z wypożyczalniami sprzętu wodnego, można też popływać po nim statkiem spacerowym, a zimą wypożyczyć łyżwy i poszaleć po rozległej tafli jeziora.
Okolica nadaje się doskonale do terenowej jazdy konnej oraz wędrówek na nartach biegowych. W Keszthely jest barokowy pałac i piękny park a w okolicy, zwłaszcza w rejonie Badacsony, liczne piwniczki gdzie można kosztować miejscowe wino.
Więcej informacji na stronie Heviz. Zobacz też film.

GRZEGORZ MICUŁA