NIEŁAD

Znany warszawski adwokat, Jacek Dubois, napisał kolejną książkę. Tym razem jest to kryminał, gatunek, do którego wróciłam po latach. NIEŁAD – CZYLI ILUZJE SAPRWIEDLIWOŚCI bardzo mnie uradował, składa się bowiem z piętnastu opowiadań, a każde z nich ma wartką narrację i zaskakuje niespodziewaną puentą.

Te opowieści, osadzone we współczesnych, miejskich realiach, ilustrują nadużywanie prawa, raz poważne, za które idzie się za kratki, to znów związane z brakiem moralności, z łamaniem zasad, których człowiek powinien przestrzegać. Wszystkie historie mają ten rzadki walor w dzisiejszej literaturze – potrafią bawić. Myślę o formie, która poważnym sprawom nadaje lekkość i wdzięk.

Można przypuszczać, że autor pisał książkę z przyjemnością, nie męcząc się nad każdym zdaniem, nad treścią poruszających historii. Dlatego i ja, czytelnik, też nie byłam zmęczona, poznając przez jeden weekend wszystkie piętnaście kryminalnych opowiadań. Wszystkie świadczą o tym, że pisał je znawca prawa – zarówno to o lekarce niesłusznie oskarżonej o łapownictwo, jak i o intrygancie z korporacji, który podczas wyjazdu integracyjnego zrealizował szatański plan pozbycia się konkurenta na wymarzone stanowisko.

Schronieni pod togami przedstawiciele prawa, budzą nasze zainteresowanie, lecz zwłaszcza intrygują najciekawsze przypadki, jakimi się zajmują. Ponieważ adwokatowi nie wolno zdradzić tajemnic klientów – ten wątek przewija się w jednym z opowiadań – przypuszczam, że mecenas Jacek Dubois wykorzystał jakieś elementy spraw, o których słyszał, bądź które prowadził, wymieszał je w swojej wyobraźni i nadał formę fikcji literackiej. Nie łamiąc zawodowej tajemnicy, dał nam możliwość snucia przypuszczeń, że to, co nas w jego książce zaciekawiło, zdarzyło się naprawdę.

MARTA SZTOKFISZ

Jacek Dubois NIEŁAD czyli iluzje sprawiedliwości. Wydawca: Edipresse Książki