Otwiera się najpiękniejszy ogród Pragi

Na stoku wzgórza Petřín rozciąga się Ogród Vrtbowski najpiękniejszy barokowy ogród Pragi. Będąc w „Złotej Pradze” warto odwiedzić to miejsce. Swoją nazwę zawdzięcza swemu założycielowi, właścicielowi tutejszego pałacu i winnic, Janowi Josefowi z Vrtby.

Założono go w latach 1715-1720 według projektu architekta Františka Maxmiliana Kaňki, natomiast zdobiące ogród rzeźby są dziełem Matyáša Bernarda Brauna.

Od gwarnych praskich ulic oddzielony jest zabudowaniami i wysokimi murami. Powstała zaciszna oaza w której można poczuć się jak w innym, lepszym świecie pięknym i doskonałym. Przylegający do ogrodu pałac był wielokrotnie przebudowywany, ale sam ogród zachował swój pierwotny wygląd.

Na początku lat dziewięćdziesiątych ubiegłego wieku to barokowe cudo przeszło gruntowną renowację. W sezonie wiosenno-letnim i wczesną jesienią odbywają się tu liczne imprezy kulturalne i towarzyskie, konferencje prasowe i rauty, oraz inne wydarzenia. W tutejszej Galerii organizowane są wystawy plastyczne.

Ten włoski tarasowy ogród znajduje się zaledwie parę kroków od Placu Małostrańskiego i Mostu Karola, jednak nie jest go łatwo znaleźć. Najłatwiej trafić tu idąc za drogowskazami. Wejście znajduje się przy ulicy Karmelitskiej w dzielnicy Mala Strana. Ogród czynny jest od kwietnia do października w godzinach od 10 do 18. Wstęp: 65 Kč dorośli, 45 Kč dzieci, 55 Kč młodzież szkolna.

Więcej informacji: www.vrtbovska.cz