Tradycyjna kuchnia koreańska: Hobakjeon (2)

W Korei jest oczywiście znany również inny sposób przygotowywania tej potrawy, bardziej pracochłonny (ale niewiele) niż prezentowałem poprzednio. Tym razem o wiele bardziej przypomina nasze placuszki z cukinii, choć oczywiście w pewnym tylko stopniu.

Hobakjeon to przede wszystkim znakomita przekąska, ale może być również dodatkiem do innych dań. Pamiętajmy, że cała praktycznie Azja ma trochę inne wyobrażenie o spożywaniu posiłków niż świat zachodni. I nie ma to akurat nic wspólnego z prawami człowieka. Na stolach japońskich, chińskich, czy koreańskich często ląduje wiele potraw, których wszystkich ze smakiem kosztujemy.

Ale jak to zwykle bywa, najbardziej przemawiają czyny, a nie puste gadanie, więc do dzieła…

hobakjeon201Do przygotowania hobakjeon w tej wersji potrzebujemy:

  • średniej wielkości cukinię;
  • średniej wielkości cebulę;
  • 2-3 papryczki czerwonej chili;
  • szklankę mąki;
  • szklankę wody;
  • 1 jajko;
  • sól;
  • tłuszcz do smażenia.

Hobakjeon w tej wersji przyrządzamy je w sposób następujący:

hobakjeon211. Cukinię myjemy, odkrawamy końce i dzielimy na trzy części. Każdą z nich kroimy najpierw na wzdłużne plasterki, a potem na cienkie paseczki.

hobakjeon222. Papryczkę chili rozkrawamy, oczyszczamy z pestek i kroimy w drobną kostkę.

hobakjeon233. Cebulę obieramy i kroimy w drobną kostkę.

hobakjeon244. W naczyniu mieszamy dokładnie mąkę z wodą oraz z jajkiem i solimy.

hobakjeon255. Do przygotowane ciasta dodajemy przygotowane wcześniej składniki czyli cukinię, chili i cebulę, następnie dokładnie mieszamy.

hobakjeon266. Na patelni rozgrzewamy tłuszcz. Łyżką nakładamy porcje ciasta i smażymy placuszki na brązowy kolor.

Podajemy z sosami, które lubimy najbardziej. Ci bardziej wybredni mogą prócz zaprezentowanych powyżej składników dodć jeszcze np., stąk słodkiej papryki (zielonej lub czerwonej) oraz czosnek (główka jak nic). Oczywiście najbardziej hobakjeon sprawdza się, kiedy nie jest jedynym daniem na naszym stole. Traktujemy je jako banchan, czyli przystawkę/dodatek do innych dań. Choć z drugiej strony znakomicie nadaje się na nasiadówkę w kilka osób przy piwie. A wspólne przygotowanie tej przekąski jest znakomitym uzupełnieniem i dodatkiem do rozmowy z przyjaciółmi. Przetestowane wielokrotnie…

요리

PolecaMY również:

HobakjeonJeon, Oi naengguk, Tteokbokki, Dubujorim, Dakkangjung, Ojingeo bokkeum, Japchae, Bulgogi