Kompas Młodej Sztuki 2016

23 listopada w Galerii (-1) Polskiego Komitetu Olimpijskiego, o godz. 19.00 odbędzie się Gala wystawy pokonkursowej Kompasu Młodej Sztuki 2016. Wówczas dowiemy się, kto zwyciężył w tym rankingu i otrzymał nagrodę główną ufundowaną przez Fundację Banku Millennium (mecenas wystawy).

Jest też inna nagroda, przyznana przez Invest 4Elite dla artysty, który od zeszłego notowania przesunął się notowaniu o największą liczbę miejsc. Na ekspozycji czynnej do 5. grudnia zobaczymy 20 prac liczących się młodych twórców.

Kompas Młodej Sztuki, który od 2008 roku ukazuje się na łamach „Rzeczpospolitej” w dziale „Moje pieniądze”, jest rankingiem artystów do 35. roku życia i stanowi rozwinięcie idei Kompasu Sztuki (notowania polskich twórców obecnych na rynku sztuki po 1945 r.).

Listę KMS podobnie jak KS układają przedstawiciele liczących się polskich galerii sztuki współczesnej – komercyjnych oraz publicznych. W tym roku głosowało 80 galerii, a wśród nich m.in. Galeria Foksal, Galeria Bielska, Galeria Biała, Łaźnia, BWA Zielona Góra, Galeria Kronika, Szara. Z komercyjnych natomiast Galeria Starmach, Zderzak, Piekary, lokal_30, Propaganda, Le Guern, Artemis, Art Agenda Nova, Mostra. Są też nowe galerie m.in. Kasia Michalski Gallery oraz Ney Gallery&Prints.ewa-juszkiewicz

W zeszłym roku po raz drugi KMS wygrała Ewa Juszkiewicz – urodzona w 1984 – w 2014 roku razem z Bartoszem Kokosińskim, ex aequo, zajęła pierwsze miejsce. Była laureatką nagród, każda po 10 tys. zł, przyznanych przez Fundację Banku Millennium oraz Narodowe Centrum Kultury.

Ranking stanowi sumę notowań właścicieli bądź szefów galerii, którzy zgłaszali 5 osób, kierując się ich osiągnięciami (nagrody, wystawy, publikacje itp.). Twórca wymieniony jako pierwszy otrzymywał 5 punktów, drugi – 4, trzeci – 3 itd. Liczba punktów zadecydowała o ostatecznej pozycji w rankingu. Inicjatorzy przedsięwzięcia – Kama Zboralska oraz Piotr Cegłowski nie głosują w rankingu. W 2015 roku Kompas Młodej Sztuki ukazał się nie jak dotychczas – po dwóch latach, lecz po roku. O tej stałej zmianie zadecydowało coraz większe zainteresowanie młodą sztuką, nie tylko ze względu na jej niskie ceny, ale również na rosnącą grupę utalentowanych artystów.

Uznając edukacyjną rolę Kompasu Młodej Sztuki, patronem honorowym rankingu zostało Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Patronem projektu jest Narodowe Centrum Kultury. Promując dorobek młodych artystów, trendy i poszukiwania w sztuce, KMS współtworzy w Polsce profesjonalny rynek tej branży. Kolekcjonerzy, artyści, właściciele galerii i domów aukcyjnych oraz inwestorzy traktują publikacje KMS jako źródło cennych informacji.

K.Z.