Akademia kimchi: Pulgunmuu kimchi

Ten rodzaj naszej kiszonki popularny jest bardziej w północnej części Półwyspu Koreańskiego. „Popularny” tzn. oczywiście, że nie występuje tylko tam. Zwłaszcza, kiedy w kraju o jakiekolwiek warzywo czy jarzynę raczej trudno. Zdecydowanie dominuje więc kimchi z kapusty pekińskiej. Każde rodzina ma wręcz obowiązek przygotować go minimum 100 kg na głowę każdego członka na rok. Powód takiej decyzji władz jest prozaiczny – to główne źródło witamin dla mieszkańców Korei Północnej. Nic więc dziwnego, że nawet balkony stołecznych wieżowców zastawione są plastikowymi beczkami z kapustą, a jesienią na dachach większości domów suszą się całe góry papryczki chili.

pulgunmuu5Wracając do naszego dzisiejszego przepisu, czyli kimchi z czerwonej rzodkiewki, zaprezentujemy jego wersję light; w obu Koreach wykorzystuje się do niej korzeń (tę czerwoną bulwę) razem z liśćmi (to ta część zielona). Nie chciałbym jednak, aby ktokolwiek skojarzył to z kłopotami żywnościowymi na Północy. Po prostu kultura żywienia w tym regionie jest trochę (delikatnie mówiąc) odmienna.

Do przygotowania pulgunmuu kimchi potrzebujemy:

  • kilka pęczków rzodkiewek;
  • 1-2 pęczki szczypioru (zależnie od ich wielkości);
  • 10 średnich ząbków czosnku;
  • kawałek korzenia imbiru (ok. 1 cm);
  • 2-3 świeże czerwone papryczki chili;
  • sól morską;
  • gochugaru (grubo zmielone suszone chili; można zastąpić „naszą” ostrą papryką w proszku);
  • gazę (lub ściereczkę bawełnianą);
  • przegotowaną wodę.

Pulgunmuu kimchi przyrządzamy w następujący sposób:

pulgunmuu11. Rzodkiewki myjemy i pozbawiamy części zielonej (liście) oraz cieniutkiego korzonka. Następnie każdą z osobna kroimy na równej grubości plasterki, przesypujemy 2-3 garściami soli morskiej, mieszamy i odstawiamy na ok. 30 min.

pulgunmuu22. W międzyczasie myjemy papryczki chilli, rozkrawamy, pozbawiamy pestek i kroimy w poprzek ma cieniutkie paseczki. Ząbki czosnku obieramy i kroimy wzdłuż na cieniutkie paseczki. Szczypior myjemy i kroimy w poprzek na słupki o długości ok. 2-4 cm. Obieramy kawałek korzenia imbiru i kroimy go na drobniutkie paseczki (leniuchom można doradzić stracie go na drobniutkiej tarce).

pulgunmuu33. Przygotowujemy solankę. Na ok. litr wody (wszystko zależy od ilości pozostałych składników) wsypujemy dwie łyżki soli morskiej i mieszamy. Na gazę wysypujemy gochugaru lub chilli w proszku, zawiązujemy i maczamy w solance, aż do uzyskania przez nią różowego koloru.

pulgunmuu44. Wracamy do naszej rzodkiewki. Dokładnie płuczemy je pod bieżącą wodą.

pulgunmuu55. Potem dodajemy wszystkie pokrojone składniki i dokładnie mieszamy. Zalewamy przygotowaną solanką z papryką i mieszamy. Składniki powinni być przykryte płynem, ale nie pływać w nim (choć i tak będą unosiły się na powierzchni). Możemy w tym momencie uzupełnić zarówno wodę, jak i sól oraz chilli (język nasz nam to „powie”, a raczej nasze kubki smakowe).

6. Ostawiamy na 5-6 godzin w chłodne, nienasłonecznione miejsce. Ja wstawiam po prostu do lodówki.

Sympatycy rubryki łatwo zorientowali się, że przepis jest bardzo podobny do tego na nabak kimchi. Zgadza się. W wersji z liśćmi, rzodkiewek się nie kroi i nie oddziela od nich. Natomiast sposób przygotowania dodatków jest identyczny jak w przypadku prezentowanego wcześniej geotjeori kimchi (na bazie przegotowanej mąki). Na rynku dostępne są również tzw. rzodkiewki soplowe. W ich przypadku możemy skorzystać oczywiście z powyższego przepisu, krojąc je na ukośne plastry (wyglądają wtedy o wiele ładniej) lub wybrać wariant z ich podłużnymi ćwiartkami, a resztę przygotować podobnie jak w przypadku oisobagi kimchi

요리

PolecaMY również:

Kaji kimchi, Nabak kimchi, Oisobagi kimchi, Pogi kimchi, Geotjeori kimchi, Mul kimchi, Mu kimchi, Pa kimchi